Vipbakim

Sivilce Sıkmak Zararlı Mı?

Sivilce Sıkmak Zararlı Mı?

Sivilce lekeleri bilindiği üzere ciltte rahatsız edici bir görüntü meydana getirirler. Özellikle yüzde ve görünür bir yerde sıkılan sivilceler insanları oldukça rahatsız eder. Bu nedenle birçok kişi sivilcelerini sıkarak bu rahatsız edici görüntüden kurtulmak ister. Ancak bunu yaparken sivilce sıkmak zararlı mı sorusu akıllara gelir.

Yağ bezelerinin gözenekleri tıkaması sonucunda ortaya çıkan sivilceler, cilde dağılmaya oldukça meyillidir. Bunun için sürekli dokunmamak gerekir. Dolayısıyla sivilceleri sıkmak sivilcelerin ciltte dağılmasına neden olmaktadır. Bir tane sivilceden kurtulmak daha fazla sivilce olarak geri dönmektedir. Bundan dolayı sivilcelerin kendi kendine kaybolmasını beklemek daha sağlıklıdır. Çok rahatsız edici durumlarda doktordan yardım alınarak onların uygun gördüğü bir ilaç tedavisi uygulanabilir.

Sivilceleri Sıkmak

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre sivilce sıkmanın zararlı yönleri vardır. Bunlardan birincisi sivilcenin içindeki bakterilerin cilde yayılmasıdır. Bunun sonucunda bir tane sivilce yayılarak daha fazla sivilce oluşmasına neden olur. Diğer bir zarar ise sivilce sıkmanın ciltte lekelere sebep olmasıdır. Sıkılan sivilcelerin sonucunda o bölgede kalıcı ve ciddi hasarlar meydana gelir, küçük bir sivilce kötü görüntülere yol açabilir. Daha sonra sivilce değil de sivilce lekelerini geçirmek için çözüm yolları aranır. Bunun için sivilceleri sıkmak yerine onlara müdahale edilmemesi tavsiye edilir. Böylelikle meydana gelecek olumsuz durumların önüne geçilmiş olur.

Sivilce Sıkmanın Zararları

Sivilce oluşumunu önlemek için cilt temizliğine önem vermek gerekir. Bunun yanı sıra sürekli kullanılan yastık ve yorganların da belli aralıklarla değiştirilmesi ve temiz tutulması gerekir. Böylelikle sivilce oluşumu minimum düzeye iner ve sıkmak gibi bir sorunla uğraşılmaz.

Eğer ciltte sivilceli bölge çoğunluktaysa bunlardan kurtulmak için onları sıkmak yerine bir dermatologdan yardım alınması önerilir. Dermatolog tarafından sivilceli bölge incelenerek kişinin cilt tipine uygun bir tedavi uygulanır. Bu tedavinin süresi sivilcelerin durumuna ve yoğunluğuna göre değişir. Genellikle uygulanan sivilce tedavilerinin büyük çoğunluğu olumlu sonuçlar vermektedir.

Sivilce sıkmak son derece yanlış bir davranış olarak ifade edilir. Bunun için sivilce görüldüğünde dikkatli davranılmalı ve ona dokunulmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.