Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Kahve içmenin sağlık açısından bir çok faydaları olduğu bilinmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin içindeki kafein, damarlardaki kanın akış hızına etki ederek kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu da yaptığınızın sporun daha da anlamlı hale gelmesi demektir. Spor yaparken ana amaçlardan bir taneside kan dolaşımının hızını artırmaktır.

Kahvenin sporla birlikte özellikle kilo kaybında da önemli etkileri ortaya çıkmıştır. Çünkü spor ya da egzersizden önce kahve tüketimi yaptıysanız daha fazla kalori yakacaksınız demektir. Kahve tüketimi ile egzersizlerinizi daha kolay ve az yorgunlukla yapabilirsiniz.Spordan sonra içilen kahve ise sarf ettiğiniz efor sonucunda gücünüzün toparlanmasını sağlar.Yapılan araştırmalar kafeinin başka bir yararınıda göstermektedir.

Yaşlanma ile birlikte kas hücreleri yıkıma uğramaktadır. Ancak kafein, kas hücrelerinin onarımına ve yeni dokuların oluşumuna katkı sağlayan etken maddeler içermektedir. Böylece spor ya da egzersiz öncesi tüketilen yaklaşık 350 ml  kahve  sayesinde kas dokularının daha sağlıklı olmasını sağlayarak esnek olmasına destek vermektedir. Ayrıca kas ağrılarının yok olmasına sebep olmaktadır.Ayrıca kahve tüketimi ile enerji toplamanıza fayda sağlayarak daha fazla egzersiz yapmanızı sağlayacaktır.

Bu kahve tüketimini egzersizden 30-60  dakika önce yapmayı unutmayınız.Kahve içiminden sonra idrara çıkma isteğinizi artıracağından kahve ile birlikte bir iki bardak su tüketilmesi antrenman sırasında aşırı su kaybetmenizi önlemeye yardımcı olabiliyor. Kahvede bulunan kafein yağ yakmanızı sağlar . Spor ya da egzersiz önceci kahve tüketimi ile yağlarınızı yakmanız mümkündür.

Ancak tükettiğiniz kahvenin şekersiz , kremasız ve yağsız olmasına özen gösteriniz.Kahvede bulunan kafeinin algı düzenleyici yapısı ile spordan sonra değil spordan önce tüketilmesinin daha yararlı olduğu ise uzmanlarca doğrulanıyor.Spor ve egzersizlerinizi çok geç saatlere bırakmayın! Kendinizi düzene oturtarak sabahları yapmaya özen gösterin…

Kahve çeşitleri de kahve tüketiminde oldukça önemlidir. Çünkü spor ya da egzersiz öncesi performansı artırmak için sert kavrulmuş kahve çeşitlerinden tüketmek vücut için daha faydalı sonuçlar doğuruyor.Egzersiz öncesi içilen kahve, vücudun kendini iyi hissetmesini sağlayan dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını artırıyor. Egzersiz öncesi içeceğiniz bir bardak kahve ile tüm gün enerjik ve mutlu kalabilirsiniz.Kahve içmeyen bir bireyseniz günde 1 bardak kahve ile başlayıp, zamanla dozajı artırabilirsiniz. Yatmadan en az 6 saat önce kahve tüketimini bitirin. Kahvenin geç saatlerde tüketilmesi uykusuzluk sorunu yaratabilir.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top