Topuk Dikeni Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayağınızda çok şiddetli ağrılar oluyorsa ve bu ağrıların nedenini anlayamıyorsanız topuk dikeni sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Topuk dikeni, ayağın soğuk kısmında yaşanan şiddetli bir ağrıdır. Topuk kemiğinde sonradan bir çıkıntı olduğu için nedeni birçok etkene dayanabilir. Bunlar yanlış ayakkabı kullanımı, ayakların zorlanması, basma hataları, uzun süre ayakta kalmak ve fazla kilolar olabilir.

Bir gün evvelinden biriken ağrılar genelde sabah ilk adımın atılmasıyla birlikte kendini hissettirir. Uyurken toplanan ağrıların kendini sabah hissetmesi oldukça normaldir. Ayağın yere basılmasıyla hissedilen ağrılar, bir süre sonra uyurken bile rahatsızlık vermeye başlar. Topuk dikenin ilk belirtileri olan bu ağrı, uzun süre geçmiyorsa bir hekime başvurmanız uygun olacaktır.

Çeşitli egzersizler ve kremler kullanılarak bu rahatsızlığın yarattığı ağrılardan kurtulmak mümkün olabilir. Ancak ayak bakımı için aksatılmaması gereken birçok detay vardır.

Topuk Dikeni Kimlerde Görülür?

Topuk dikeni genelde spor yapanlar ve topuklu ayakkabı giyinenlerde görülür. Bu kişiler ayak tabanı sert olan ayakkabılar giyindiği için bu problemi yaşar. Bazen iltihaplanmaya bağlı olarak bazen de farklı nedenler topuk dikeni sorununun görülmesine yol açar. Ortopedi uzmanlarına göre topuk dikeni konusunda risk faktörleri olan kişiler şunlardır:

  • Orta yaştaki kişiler,
  • Aşil tendon sorunu olanlar,
  • Kilolu ve obez olanlar,
  • Diyabet sorunu olanlar,
  • Ayak üzerinde durarak çalışanlar,
  • Ani ve yoğun fiziksel aktivitede bulunmak topuk dikeninin nedeni olabilir.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Ortopedik tabanlıklar, ila tedavisi ve fizik tedavi seçenekleri topuk dikeni tedavisinde kullanılan yöntemler arasındadır. Ameliyatlar genelde endoskopik yöntemlerle tercih edilmektedir. Sorunlu bölgelere uygulanan birçok teknik sayesinde topuk dikeninin tedavisi en kısa sürede yapılır. Proloterapi adı verilen tedavi yöntemi de son yıllarda çok sık tercih edilen topuk dikeni tedavi yöntemleri arasındadır. Uygun bir tedavi tekniğinin tercih edilmesi durumunda hasta 3-4 seanslık bir tedaviyle sorundan kurtulabilir.

Topuk Dikeni ve Spor

Spor yapanlar ve hareketli olanlarda çok sık görülen topuk dikeni tedavisi birçok kişinin hayatını zorlaştırmadan ağrılardan kurtulmayı sağlar. Topuk dikeni tedavisi için tercih edeceğiniz yöntemlerle sorunun ve şikayetlerin azalacağı birçok popüler uygulama bulabilirsiniz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top