Vipbakim

Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk; genellikle dudak ve çevresinde çıkarak ve çıkmadan önce de küçük su kabarcıkları meydana gelir. Özellikle ağzın çevresinde görünmesinin yanı sıra ara ara ağız içinde de oluşabilmektedir. Ağız içinde çıkan uçuklar genellikle damak üstünde oluşur.

Ayrıca da uçuğa virüsler neden olur ve kişiden kişiye de bulaşabilmektedir.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Ağzınızda çıkan uçuğun yerinde kaşıntı, yanma, sızlama veya karıncalanma hissedilmeye başlanır. Daha sonra da yanan bölgede yavaşça kızarıklar ve şişmeler meydana gelir. Ardından kızarık şişmiş bölgelerde küçük su kabarcıkları oluşmaya başlar. Uçuk kabarcıkları meydana geldikten sonra konuşurken, yemek yerken ya da gülerken acı vermeye başlar.

Peki çıkan uçuğunuzun çabuk iyileşmesi ve kötü görüntüden kurtulmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilmeyenler için küçük bir araştırma yaptık.

Uçuk Nasıl Geçer?

  • Uçuk geçmesi için; bir bez içine buz koyun ve yarım saat aralıklarla uçuk olan yerde yavaşça gezdirin. Ama sürekli tutarak da yanma hissi vermesine de izin vermeyin.
  • Saf vanilya ekstresi; uçuk çıktıktan hemen sonra iyileşme süresini kısaltarak en kısa zamanda iyileşmesini sağlamaktadır. Küçük bir parça pamuğu yada kulak temizleme çubuğu ile daha kolay saf vanilya ekstresine daldırdıktan sonra uçuğun üstüne, fazla bastırmadan 1 dakika kadar gezdirin.
  • Uçuğu olan kişiler çabuk geçmesini istiyorlarsa tam yağlı sütle sildikleri zaman iyileşme süresini kısaltarak ve oluşan ağrıyı da hafiflemiş olurlar.
  • Eczanelerde farklı markaların uçuk kremlerini de kullanabilirsiniz Ama her kremde her uçukta aynı etkiyi vermeyebiliyor. Ama bu uçuk kremleri çoğunlukla antiviral özellikleri ile uçuğun daha çabuk iyileşmesini sağlamaktalar.
  • Uçuğun daha hızlı geçmesi için soğuk sudan da faydalanabilirsiniz. Ayrıca da dudağınızda yada herhangi bir bölgenizde çıkan uçuk için bitkisel tedavi yöntemi arıyorsanız da, sardunya ağacından üretilen bitkisel yağı veya çayı uçuk olan bilgeye sürerek sertleşmesini hem önlemiş olursunuz hem de daha çabuk iyileşmesini sağlarsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.