Vipbakim

Yumurtanın Yararları Neler

Yumurtanın Yararları Neler

Yumurtanın yararları beslenmesine dikkat eden kişiler için, ayrıca yemeklerde de sıkça kullanıldığı için önemli bir durumdur. Beslenmede temel ürünlerdendir.

Yumurtanın Yararları Neler

Yumurtanın yararları konusu yumurtanın içeriği ile doğrudan ilgilidir. Yumurtaların her bölümü protein, yağ, kalsiyum gibi vücudun temel ihtiyacı olan maddeler barındırır. Kabuğunda kalsiyum vardır. Sarısında  yağ ve beyazında da bolca protein vardır.

  • Spor yapanlar için en ucuz ve en doğal bir protein kayağıdır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde kas yapısını güçlendirir.
  • Kilo vermek isteyenler için hem besleyici hem de doyurucudur. Haşlanmış olarak tüketilmesi halinde etkili bir diyet besinidir.
  • Yumurta ile besin değeri çok yüksek yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Birçok sebze ile uyum sağlar. Yani az kalori ile besin değerini yüksek almak büyük bir avantajdır.
  • Gözleriniz daha net görür. Yumurtanın ‘lutein’ bakımından zengin olması bunu sağlayan özelliğidir. Günde iki yumurta yiyerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • D vitamini olduğu çin kemikleriniz ve dişlerinizin alınan kalsiyumu daha iyi şekilde emilmesini sağlar.
  • B vitamini sayesinde saç ve cilt bakımı için faydalıdır. Biyotin, B12 vitamini özellikle saç güçlendirici etki sağlar.
  • Kalp hastalıklarını azaltır. Risklerin ortadan kalkmasını sağlar. Yumurtadan alınan kolesterol vücudun kolesterol üretimini engeller ve dengeleme sağlar. Omega-3 asitleri içermesi de yine kalp hastalıklarını engelleyen bir özelliktedir.
  • Bağışıklığı artırır ve kanser riskini azaltır. Yumurtanın yararları  içerisinde en önemli faydalardan biri budur. Kolin maddesi beyin sağlığına büyük katkı yapar ve bu da kanser riskini azaltır. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre de ergenlik dönemlerinden itibaren yumurta yiyen kadınların meme kanseri riskinin daha az olduğu biliniyor.

  • Zeka geriliği riskini azaltması, bir diğer önemli faydasıdır. Hamile kadınların karnındaki çocukta folik asit nedeniyle zeka geriliği riski ortadna kalkar. B9 vitamini de denilen bu vitamin fetüs sinir tüpü oluşturur ve hamilelikte düzenli yenmesi gerekir.
  • Daha geç yaşlanma sağlanması diğer özelliğidir. Her gün düzenli iki yumurta tüketmek, 35-40 yaşlarındaki kadınların büyük oranında leke kaybını sağlıyor. Göz  çevresindeki kırışıklıklar da belirgin şekilde gidiyor. Erkeklerde özellikle bu fark daha belirgin hissediliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.