Vipbakim

Suna Dumankaya Doğal Saç Boyası Tarifi

Suna Dumankaya Doğal Saç Boyası Tarifi

Bitkisel ve organik saç boyası hakkında bilginiz varmı ? Günümüz de artık sıklıkla karşılaştığımız ve her an tehlikesini üzerimiz de taşıdığımız kanser hastalığı hemen her şeyden kaynaklanabiliyor. Kullandığınız saç boyasına kadar bu riskler var.

Bu sebeple bitkisel saç boyası konusuna değinmek istiyoruz. Bayanlarda sürekli olarak güzel olabilmek için verilen çabalar kimyasal içerikli ürünler kullanmaya mecbur bırakıyor. Bu ürünler içerisinde en çok tüketilenler den birisi güzel görünmek için, saç beyazlarını kapatmak için kullanılan saç boyasıdır.

Ancak bitkisel saç bakımı konusunda bilinçli olarak doğal saç boyası tercihi yaparsanız hem saç derisine ve saçlara zarar veren kimyasal içerikleri kullanmamış olur hemde saç bakımında organik saç boyasına sahip olursunuz.

bitkisel-ve-organik-sac-boyasini-neden-kullanmaliyiz

Araştırmalar sonucunda özellikle avrupa’ da 3 kadından biri saçını boyatmakta. Türkiye deki sonuçlarda tahmin ediyoruz ki neredeyse aynı oranda. Bildiğiniz gibi boyanan saçı tekrar eski haline getirmek mümkün değildir. Ancak kendi halinde uzamasıyla yeni çıkan saçlar sayesinde renk değişmekte. Özellikle saç boyaları içerisinde siyah boyanın çok tehlikeli olduğu her zaman vurgulanıyor. Saç boyası içeriğinde ki alphanaphthol, resorcin gibi kimyasal maddeler özellikle karaciğer, böbrek ve kalbe ciddi oranda zarar veriyor.

Bu kanıyı ortaya atan danimarka ülkesi yaptığı araştırmalar sonucunda özellikle güzellik merkezi ve kuaförlerde kanser riskinin 2 hatta 3 kat daha fazla olduğu söyleniyor. Ve bu iddiayı amerika yaptığı birçok araştırmalar sonucu doğrulamıştır.
organik-sac-boyasi-nedir

Adı üzerinde doğal maddeler içeren boyalardır. Organik saç boyası içeriğinde E, C vitamini, ısırgan, bitkisel dokulardaki yağ asidi ve doğal oksidanlar barındırdığı gibi ayrıca zerdeçal, karanfil, safran gibi birçok detayını bilmediğimiz bitki özleri barındırır. Tabi ki bu doğal bitki özleri tercih ettiğiniz saç rengine göre farklı oranlarda içeriyor.bitkisel-sac-boyasi-nasil-yapilir

Aşağıdaki verdiğimiz tarif Suna Dumankaya ‘nın tarifidir.

  • 6 adet ceviz
  • 4 yemek kaşığı kına
  • 2 yemek kaşığı kahve
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Ceviz yaprağı

Hazırlanışı ve uygulanışı : ilk olarak cevizleri kırın ve havanda döverek iyice ezin. 1 litre miktarında su içerisine ezdiğiniz cevizleri katarak 10 dakika süreyle kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra süzgeç ile cevizleri süzün ve suyunu ayrı bir kaba aktarın. Suyun içerisine kınayı, kahveyi ve zeytinyağı ‘nı katıp iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınızın diplerinden başlayarak saç uçlarınıza kadar yayarak sürün. Bu işlemi fırça ile yaparsanız daha sağlıklı olur. Son olarak saçlarını toplayın ve üzerine ceviz yapraklarını koyup streç veya bone ile kapatıp sabaha kadar bekletin. Hatta üzerine tülbent bağlarsanız daha sağlıklı olacaktır. Sabah saçlarınızı şampuan ile yıkayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.