Vipbakim

Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

3.877
Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesini yemeklerden tutun da güzellik maskelerine, şifalı ilaçlara kadar hemen hemen her yerde kullanırız. Fakat marketlerden aldığımız sirkeler, fabrikalarda içine asetik asit katılarak birkaç saat gibi kısa bir zamanda yapılıyor ve bu sirkeler kesinlikle sağlımız için çok zararlı. En güzeli, sağlıklısı ve lezzetlisi tabiki evde yapılmış doğal elma sirkesidir.

Gelelim elma sirkesinin yapılışına:  Bunun için ilk önce elma sirkesini yapacağımız cam kavanozumuzu ayarlamamız lazım. Malzememizi kullandığımız kavanozun büyüklüğüne göre ayarlayacağız.

Kavanozumun 1/4 üne çeşitli elmaların kabuklarını ve  çekirdek kısımlarını dolduruyoruz. Geri kalan 3/4 lük kısıma ise temiz içme suyu ilave ediyoruz. Daha sonra elimizde varsa bir iki kaşık kadar elma sirkesi, eğer yoksa bir kaşık bal ilave ediyoruz. Bu işlem sirkenizin daha çabuk mayalanmasını sağlayacaktır. Katmasanız da olur.

Bu işlemden sonra sonra kavanozun ağzı açık şekilde (içine yabancı maddeler kaçmaması için sadece tülbentle ağzını lastikleyin kapak kapatmayın) güneş almayan bir yerde saklıyoruz. (Dilerseniz güneş ışığını geçirmemesi için kavanozun etrafını koyu renkli bir bezle sarabilirsiniz) Elmalarımız yaklaşık 15-20 gün sonra çürümüş olacaktır.

Daha sonra bu karışımı tülbentten süzerek kalan posayı atın. Süzdüğümüz elma suyunun içine bir parça ekmek, bir miktar kalın tuz ve 5-6 tane nohut atıp kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Bu şekilde sirkemizi 40 gün kadar daha bekletiyoruz. (Ne kadar çok bekletirsek sirkemiz o kadar güzel olur).

Bu şekilde hazırladığımız sirkemizi cilt bakımından ev temizliğine, yemeklerden sağlığa kadar hemen hemen her yerde güvenle kullanabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.