Vipbakim

Evde Domates Salçası Nasıl Yapılır?

1.567
Evde Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Birçok kadın evde domates salçası yapımı hakkında internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Genellikle salça, kış gelmeden yapılmaktadır.

Yemeklere renk ve tat vermesi açısından en çok tercih edilen besinlerin başında domates salçası gelmektedir. Her şey, mevsiminde güzeldir. Ancak tazeliğiyle saklayarak daha sonra kullanmak bizim ülkenin en güzel taraflarından bir tanesidir. Buna özellikle, domates salçası girmektedir.

Domates Salçası Tarifi

Domates salçası yapımı için ilk olarak işe domateslerinizi yıkayarak başlayın. Yeşil ve sap kısımlarını kesin. Domatesleri 4 eşit parçaya bölün. Hazırladığınız domatesleri, tencerenin içerisine yerleştirin. Aralarına tuz koymayı unutmayın. Kapağını kapatarak, domatesleri bu şekilde en az 8, en çok da 3 gün bekletmeye çalışın. Domateslerinizi salça için hazırlarken mutlaka kabuklarını ve çekirdeklerini de ayırın. Elinizle ayırmak zor geliyorsa geniş bir süzgeç kullanabilirsiniz. Eğer ben geleneksel yöntem kullanmak istiyorum diyorsanız da domatesleri elinizle sıkarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tülbentle Domates Salçası Yapımı

Domateslerinizi, taban kısmında biriken suyu beyaz bir tülbent yardımıyla süzün. Bu suyu süzdürmeniz çok önemlidir. Eğer suyu süzmeden kullanırsanız, o zaman domates salçası ekşiyecektir. Tülbentin dış kısmında kalan kısmı geniş ve büyük bir tepsiye alın. Tadına bakarak ne kadar tuz kullanmanız gerektiğini anlayabileceksiniz.

Domatesin koyu kısmını salça yapmak istiyorsanız, bunun için 3 yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan biri, domatesi güneşe koyarak fazla suyunun çektirilmesini sağlamak. Bu karşımı 3-4 boyunca düzenli aralıklarla karıştırmanız gerekmektedir. Oluşan salçayı kavanoza aktararak, dilediğiniz zaman kullanmanız için saklayabilirsiniz.

İkinci yöntem olarak domatesi fırında kurutabilirsiniz. Eğer bu yöntemi kullanmak istiyorsanız 100 derecede en fazla 20 dakika pişirerek, salçanızı 2 saat içerisinde hazır hale getirebilirsiniz.

Üçüncü yöntem olarak da, salçayı kaynatarak oluşturabilirsiniz. Domatesi göz göz olana kadar kaynamaya bırakın. Dibinin tutmaması için ise, büyük bir tahta kaşık kullanabilirsiniz. Aralıklı zamanlar da salçanızı karıştırın.

Salçanız daha sıcakken kavanoza yerleştirerek, kapaklarını sıkmalısınız. Daha sonra salçanızı kavanoza koyduktan sonra ters çevirin. En az 1 gece bu şekilde bekletebilirsiniz. Daha sonra salçaları serin ve güneş almayan bir yere koyarak, dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.