Vipbakim

 Evde Islak Hamburger Nasıl Yapılır?

333
 Evde Islak Hamburger Nasıl Yapılır?

Sokak lezzetlerinin en sık tercih edilen çeşitlerinden olan ıslak hamburger nasıl yapılır bir türlü akılınız almıyorsa o sevdiğiniz lezzeti sokakta aramaya devam etmenize gerek yok. Çünkü evde ıslak hamburger yapmak oldukça basit bir işlem.

 Evde Islak Hamburger Nasıl Yapılır?

Evde ıslak hamburger yapmak için öncelikle güzel bir köfte yapmanız gerekecektir. Bunun için dananın döş etinden kıyma çektirerek, soğan, sarımsak, baharat çeşitleri, galeta unu ekleyerek köfteleri hamburger köftesi şeklinde tost makinesinde pişirin.

Hamburger ekmeklerini domates sosuna batıracağınız için sosunu hazırlamaya başlayın. Sosu için domates, domates salçası, sarımsak ketçap kullanarak zeytinyağı da ekleyip sıvı bir kıvamda sos hazırlayın.

Köfteleriniz pişince, hamburger ekmeklerini sosa batırıp içine köfteleri yerleştirin. Mutlaka ıslak hamburger köftelerinizi sıcakken servis yapın.

 Hamburger Köftesi Nasıl Olmalı?

Hamburger köftesinin protein dengesini bozmamak için çok yoğurmamak ve 0-4 derece soğuklukta muhafaza etmek gerekmektedir. Bu hususa dikkat ederseniz köfteleriniz de lezzetli olacaktır.

Ayrıca ıslak hamburger yapmak isteyen herkes evde kendi köfte tarifiyle de yapabilir. Islak hamburgerin olayı domates sosu ve bu sosa batırılmış olan hamburger ekmekleridir. Bu yüzden düşündüğünüz kadar zor bir tarif değildir.

Evde Islak Hamburger Yaparken Dikkat Edilecek Püf Noktaları

Evde ıslak hamburger yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus sostur. Domates sosunu ne kadar iyi yaparsanız hamburger de o kadar lezzetli olur. Bu yüzden sosu fazla domates kullanarak yapmamanız gerekmektedir. Ekmeğin üstündeki domates tortuları iyi bir görünüm değildir. Bu yüzden sos olabildiğinde pürüzsüz yapmanız gerekmektedir.

Islak hamburger kalorisi yüksek olan bir yiyecektir ve birçok kişi tek bir ekmekle doymadığı için birkaç tane yer. Ancak evde yaptığınızda daha büyük ve doyurucu köfteler yapacağınız için tek bir ekmek sizi doyurmaya yetecektir.

Evde Islak Hamburger Yapmanın Maliyeti

Yarım kg kıyma alarak evde ıslak hamburger yapabilirsiniz. Maliyet olarak ortalama 30 TL tutar ve bu maliyetle en az 4 kişiyi doyurabilirsiniz. Ancak dışardan almaya kalkarsanız çok daha masraflı ve içinde ne olduğunu bilmediğini şeyler yemiş olacaksınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.