Vipbakim

Limonata Malzemeleri Nelerdir?

423
Limonata Malzemeleri Nelerdir?

Yaz aylarında lezzetli bir içecek olduğu kadar serinletici olarak da bilinen limonata sağlık açısından son derece yararlıdır.

Limonata limon, şeker ve sudan oluşan bir içecektir. Ancak son yıllarda şeker kullanımının zararları bilindiğinden limonatanın şekersiz olarak  tüketilmesi tercih edilmektedir.

Limonata için en sık kullanılan malzemeler; su, soda, nane, tarçın, bal ve limondur. Limonun güzel kokulu ve aromatik olması oldukça önemlidir. Çünkü limonataya lezzetini veren şey limondur. Limon tadının baskın olması gerekmektedir. C vitamini deposu olan limonata, çocukların da severek tükettiği bir içecektir.

Yaz aylarında güvenle tüketilecek olan limonata yapımı, birçok kişinin ilk denemede başarıya ulaşabileceği kolaylıktadır. İşte sizin için sağlıklı limonata tarifleri ve gereken malzemeler!

Limonata Nasıl Yapılır?

Klasik bir limonata için 4 tane limonu iyice sıkın, içine 3 bardak su ve 1 çay bardağı şeker katarak iyice karıştırın. Bu klasik limonatayı dolapta bekletip soğuk olarak tüketebilirsiniz. Kaç kişilik yapmak istiyorsanız o kadar bardak su ekleyerek limon sayısını suyun üçte ikisi oranında arttırın.

Tarçınlı Limonata

Şekersiz limonata isteyenler için ideal bir tatlandırıcı olan tarçın, aromasıyla tatlı bir tada ulaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için öncelikle litre suyun içine 2 su bardağı limonata, iki limon dilimi ve 3 tarçın çubuğu ekleyin. Buzdolabında en az 3 saat üstü kapalı şekilde soğutup tüketin.

Naneli Limonata

Naneli limonata için öncelikle stevia tatlandırıcı kullanacağınız limonatayı damak zevkinize göre tatlandırın. İçine iki üç yaprak taze nane ekleyerek ağzı kapalı biçimde dolapta bekletin. Hazır olduğu zaman servis yapın.

Tatlandırıcıdan Limonata Yapmak

Son zamanlarda popüler hale gelen stevia adı verilen bir bitki de şeker gibi tatlandırıcı özelliğe sahiptir. Aslında şekeri dozunda kullandığınızda ölümcül bir etkisi olmayacaktır. Ancak sürekli şekerli gıdalar tüketen biriyseniz limonatadaki şeker size zarar verecektir.

Tatlandırıcı olarak stevia ya da bal kullanıp limonata yapmak son dönemde çok moda olmaya başlamıştır. Ancak tatlandırıcı kullanmadan içeceğiniz limonatanın çok daha yararlı olacağı bilinmelidir. Şeker enerji verdiği gibi iştah açıcı olan limonatayla birleştiğinde daha zararlı bir hale gelebilir ve iştahınızı açabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.