Vipbakim

Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır?

384
Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır?

Marketten aldığımız ve içindeki katkı maddeleriyle birlikte afiyetle yediğimiz meyveli yoğurt aslında evimizdeki doğal meyvelerden yapabileceğimiz bir ara öğündür.

Yapay tatlandırıcılar, koruyucular ve boyalarla tatlanan meyveli yoğurtlar sanılanın aksine yararlı değildir. Probiyotikler içeren meyveli yoğurt, içine giren katkı maddeleriyle sağlıklı olmaktan çıkmaktadır. Ancak ara öğün olarak kendi meyveli yoğurdunuzu kendiniz yapabilir, bu şeklde sağlık bir ara öğün elde edebilirsiniz. Evde meyveli yoğurt yapmak çocuklarınız için de keyifli olabilir ve istediğiniz meyvelerle yoğurdunuzu renklendirebilirsiniz.

Ev Yapımı Meyveli Yoğurt

Meyveli yoğurdun içine şeker katmanız lezzetli olmasını sağlasa da kilo almanıza ve kısa sürede acıkmanıza neden olacaktır. Yoğurt tok tutan bir besindir ve sindirilmesi kolay değildir. Bu yüzden içine eklenen şeker, acıkmanıza yol açarak kilo sorunu yaşayan biriyseniz ideal bir ara öğün olmayacaktır.

Tercihen evde mayaladığınız ev yoğurduğunun içine küçük dilimlere ayırdığınız taze meyveleri ekleyerek, üzerine tarçın döküp meyveli yoğurt yapabilirsiniz. Muz, çilek, nar, elma, kayısı, şeftali gibi meyvelerle ev yapımı meyveli yoğurt yapabilirsiniz. Üstelik bu yoğurtlar oldukça lezzetli ve doyurucu olacak, tatlı isteğinizi de bastıracaktır.

Yoğurtla Yapılabilecek Ara öğün ve Atıştırmalıklar

Yulaf ezmesi ya da müsli, yoğurtla karıştırılarak içine eklenen meyvelerle sağlılı bir atıştırmalık olabilir. Hatta bunu ana öğün olarak bile tüketebilirsiniz. Onun yanında kuru meyve ve yemişler, karabuğday gibi besinler de yoğurda eklenerek tarçınla servis edilebilir. Yoğurtlu semiz otu salatası içine ceviz eklediğinizde sağlıklı bir ikram halini alabilir.Meyve Püreleri

Eğer blenderınız varsa, yoğurdun içine ekleyeceğiniz meyveleri ekleyerek içecek haline getirebilirsiniz. Salatalıktan duta, çilekten ahududuya kadar birçok meyveyi yoğurt ile birlikte mükemmel bir içecek haline getirebilirsiniz ve uzun süre tok kalabilirsiniz. Sevdiğiniz meyveleri güvenle kullanabilmek için yoğurdunuzu evde kendiniz yapmaya özen göstermelisiniz. Ev yapımı yoğurt her zaman için daha sağlıklıdır. Meyveli yoğurt bebeklere de yedirebileceğiniz bir öğündür. Çatalla ezdiğiniz çilek ve muzu yoğurtla karıştırarak sağlıklı bir abur cubur yaratabilirsiniz bebeklerin ek besinleri olarak bu yoğurt çeşidini güvenle tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.