Vipbakim

Patates Cipsi Nasıl Yapılır

237
Patates Cipsi Nasıl Yapılır

Hazır ve katkı maddeli ürünlerden bıkanlar birçok yiyecek ve atıştırmalığı kendi imkanlarıyla yapmaktadır. Mesela evde patates cipsi yapmak isteyenlerin çok pratik olan bu tarifi yapabilmeleri için çok iyi dilimleme yapan bir bıçağa ihtiyaçları vardır.

Cips yapabilmek için pazarda satılan bu bıçak ve dilimleyicileri kullanarak kolayca patatesleri dilimleyebilirsiniz. Bunun için taze patates tercih ederseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. İyi bir dilimleyici alıp cips şeklinde dilimlediğiniz patatesleri yağlı kağıt serilmiş olan fırına sererek kızartabilirsiniz.

Siz de patates yemeği, patates salatası, haşlama patates ve patates kızartmasından sonra patates cinsini de evde kolayca yapabilirsiniz.

Soslu Patates Cipsi Yapımı

Evde sade olduğu gibi soslu patates cipsi de yapabilirsiniz. Bunun için istediğiniz baharatları patateslere dökerek fırına vermeniz yeterli olacaktır. Tatlı toz biber ya da kekik kullanarak cipsleri yapabilirsiniz.

Evde Patates Cipsi Yapmanın Avantajları

Patates kızartması seviyorsanız cips almak yerine fırında kızartarak yağsız bir yerde patatesleri pişirebilirsiniz. Bu şekilde daha az kaloriye mal olacak bir patates kızartması yapmış olursunuz. Üstelik istediğiniz kalınlıkta kızartabileceğiniz patatesleri farklı sunumlarla da servis edebilirsiniz.

Evde Patates Cipsi Yapmanın Maliyeti

1 kg patates aldığınızda ortalama 4 TL ödersiniz ve 1 kg patatesten oldukça fazla cips çıkarabilirsiniz. Birçok kişi patatesleri değişik şekillerde pişirerek kızartmalardan uzak duracak bir lezzet şöleni ortaya çıkarabilir.

Patatesin Yararları

Patates bol nişasta olan bir bitkidir. Toprağın altında yetişen patates, cilt sağlığını olumlu etkiler ve birçok yararı vardır. Kısaca patatesin yararları şunlardır;

  • Vücuttan toksitlerin atılmasına yardım eder,
  • Tiroid bezlerinin çalışmasını sağlar,
  • Sinir sistemini rahatlatır,
  • Cinsel gücü arttırır.
Patatesin Zararları

Patateslerin en büyük zararı nişasta içerikleri ve kilo yapıcı özellikleridir. Kalorisi yüksek olduğu için diyet yapanlar tercih etmezler. Bu yüzden patatesin zararları denildiğinde kızarmış patates akla gelmektedir.

Kızarmış patates hazımsızlığa neden olduğu gibi, diş ve dişetlerine de zarar vermektedir. Yani kilo sorununuz varsa kesinlikle patatesten uzak durmanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.