Vipbakim

Slime Hamuru Nasıl Yapılır?

238
Slime Hamuru Nasıl Yapılır?

Son yıllarda çok sık görülen silme hamuru birçok çocuk kadar yetişkinin de ilgisini çekiyor. Oldukça basit bir içeriği olan ama küçük çocukların dikkatle kullanması gereken slime hamuru nasıl yapılır merak ediyorsanız size bu işin tarifini vereceğiz.

Slime Hamuru Nedir?

Boraks, tutkal, su ve boya bileşimi ile elde edilen slime hamuru, oyuncak mağazalarında bulunan ve videolarda çok sık kullanılan çocuk aktivitelerinden biridir. Sağlığa zararsız olduğu söylense de içeriğindeki kimyasal maddelerin kullanımı konusunda gerekli olan önlemlerin alınması oldukça önemlidir.

Küçük çocuklar her zaman yetişkinlerin gözetimi doğrultusunda slime hamuru kullanmalıdır. Ağza alınması durumunda zararlı olabilir. Çocukların gözetim altında olduğu durumlarda eğlenceli birkaç dakika geçirmeleri söz konusu olabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde de çok sık kullanılmaya başlanmıştır.

Slime Hamuru Malzemeleri

  • ½ yarım su bardağı sıcak su
  • ½ su bardağı tutkal
  • 1 yemek kaşığı boraks tozu
  • İsteğe bağlı gıda boyası

Yapılışı: Öncelikle bir yemek kaşığı boraks 1 bardak sıcak suyun içine atılır. Eriyene kadar iyice karıştırılır. Daha sonra sıcak su tutkal ile karıştırılır ve tutkallı suya gıda boyası eklenir. Simli ya da farklı renk seçenekleri ile slime hamuru çeşitlerini geliştirebilirsiniz. Karı olursa içine sıcak su ekleyerek istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

Borakssız Slime Hamuru Yapımı

Birçok kişi boraks maddesini bulamaz ve yine de silme hamurunu yapmak ister. Bunun için ¼ su bardağı nişasta ve ½ su bardağı şampuan 6 yemek kaşığı suyla karıştırılır.

 Slime Hamuru Ne Amaçla Kullanılır?

Çocukların oyun hamuruna alternatif olan slime hamuru büyüklerin de ilgisini çekmiştir. Stresi azaltan özelliği ile dikkat çeken slime hamurunun kullanım amacı, hamuru sağa sola esnetip cıvık ve renkli yapısıyla zaman geçirmektir. Bazı kişiler slime hamuru kullanımı konusunda tavana atma ya da internette renkleri öğreten video çekme gibi aktiviteler yapmaktadır.

Bu aktiviteler sırasında gerekli olan okul öncesi aktivitelerinde de kullanılmaktadır. Oyun hamuru gibi belirli bir şekle sokup değişik objeler yapma imkanı yoktur. Bu yüzden yapış yapış bir kıvamı vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.