Vipbakim

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır?

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı her zaman çok önemlidir. Cilt, saç, vücut bakımı nasıl bir ihtiyaçsa tırnak bakımı da öyledir. Manikür ve pedikür işlemleri genellikle kuaförde ya da güzellik merkezlerinde yapılsa da evde de yapılmaktadır. Özellikle çalışan bayanların kendilerine vakit ayırması oldukça zordur. Bu yüzden evde sadece yarım saatinizi ayırarak kendi tırnak bakımınızı yapabilirsiniz. Evde manikür ve pedikür işlemlerini sizde kolaylıkla uygulayabilir ve bakımlı tırnaklara ulaşabilirsiniz.

Evde Manikür ve Pedikür Nasıl Yapılır?

  • Evde Pedikür Yapımı; Pedikür işlemine başlamadan önce ayağınızda oje bulunuyorsa aseton ile bunları silmelisiniz. Ojelerinizi çıkarttıktan sonra yapılacak işlem ayağın yumuşatılmasıdır.
  • Ayağınızı yumuşatmak için ılık suya ve kovaya ihtiyacınız var. Ilık suyu kovaya dökün ve ayaklarınızı içinde bekletmeye başlayın. Fakat suyu döktükten sonra kovanın içerisini 2 adet aspirin atabilirsiniz. Bu sayede günün yorgunluğunu daha hızlı üzerinizden atabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ayaklarınıza suyun içerisinde vazelin sürebilirsiniz.
  • Daha sonra ayaklarınızı suyun içerisinden çıkartabilirsiniz. Tırnak etlerinizi gerekli pedikür malzemelerle kestikten sonra. tırnak makasıyla tırnaklarınızı dilediğiniz uzunlukta kesebilirsiniz.
  • Tırnak kesim işleminden sonra topuklara geçilmektedir. Yumuşayan ayağınızı topuk törpüsüyle törpüleyin. Zaten ayaklarınız yumuşak olduğu için bu işlem oldukça kolaydır. Topuklarınızı törpülemeniz nasır oluşumunu önlemek için gerekli bir işlemdir. Yapılan törpünün iyi olup olmadığına bakmak için ayağınıza çorap giyebilirsiniz. Topuğunuz çoraba takılmıyorsa törpü işleminiz başarılı olmuş demektir. Fakat takılıyorsa biraz daha törpü yapmanız gerekebilir.
  • Tırnak etinin kesilmesi, tırnakların kesilmesi ve törpü işlemi bittikten sonra tırnaklarınıza ve topuklarınıza nemlendirici sürebilir ve istediğiniz renk ojeyi de kullanabilirsiniz.
  • Evde Manikür Yapımı; Ellerimiz sürekli göz önünde bulunduğu için bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kendi tırnak bakımınızı evde kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Manikür işlemine başlamadan önce tırnakta oje bulunuyorsa bunları aseton yardımıyla siliniz. Bir tahta çubuk, kulak çubuğu ya da tırnak makasının arkasıyla tırnak etlerinizi geriye itin ve kabartın. Eğer elinizde kütikül giderici sıvı bulunuyorsa bunu tırnaklarınıza damlatmanız iyi gelecektir.
  • Daha sonra ise, tırnaklarınızı istediğiniz şekillerde törpüleyebilirsiniz. Tırnakların ucu normal demir törpü ile, üstü ise kağıt törpüler ile törpülenirse daha iyi olacaktır. Törpüleme işleminin ardından kütikül makası ile tırnak etleri alınmalıdır.
  • Manikürde parmakları rahatlatma işlemi en son yapılmaktadır. Hafif ılık suyun içerisinde tırnaklarınızı beş dakika bekletebilirsiniz. Ayrıca bu suyun içerisine bir kaç damla limon sıkmanız da tırnaklarınızın beyazlamasına yardımcı olacaktır.
  • Tırnaklarınza istediğiniz ojeyi sürebilir, dilerseniz french yapabilirsiniz.

Evde manikür ve pedikür yapımı bu şekildedir. Tırnaklarınıza cila sürmeniz güçlenmelerini ve parlak görünmelerini sağlamaktadır. Herhangi bir ojeyi sürerken ojenizi üç hamlede sürmeniz gerekmektedir. Üçten fazla hamle yapılırsa sürülen oje bozulacaktır. Tırnak bakımı haftada bir yapılmalıdır. Bu sayede tırnaklarınız bakımlı, sağlıklı ve güçlü duracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.