Tırnak Kırılmasının Nedenleri

Birçok sebepten dolayı tırnaklarımız kırılabiliyor ve bu konu ile alakalı sorun çekebiliyoruz. Genel olarak tırnak kırılması nedenlerinin başını çeken sebep ise, tırnakların güçsüz kalması ve vitamin – demir eksikliğinden dolayıdır. Peki, genel olarak tırnak neden kırılır? Bir tırnağı nasıl güçlendirebiliriz? Sağlıklı tırnaklar nasıl elde edebiliriz? İşte tüm bu sorulara cevap alabileceğiniz makalemizi şimdi daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

  • Tırnak kırılmasının başlıca sebebi demir eksikliğidir. Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin (b7 – h vitamini) eksikliği, demir eksikliği, kalsiyum – magnezyum – çinko eksikliğinde tırnak kırılmaları yaşanmaktadır.
  • Kronik kalp – akciğer gibi hastalıklarınız var ise tırnak kırılmaları yaşanabilmektedir.
  • Tırnak mantarı veya sedef gibi yayılan hastalıklarınız var ise tırnak kırılmaları söz konusu olmaktadır.
  • Uzun süren sistemik enfeksiyon hastalıklar tırnak kırılmalarına neden olur.
  • Yetersiz protein takviyesi sebebiyle tırnak yumuşar ve kırılır.
  • Sürekli oje kullanmak tırnağın havasız kalmasına neden olduğundan dolayı kırılmasına neden olmaktadır.
  • Yine ojeye bağlı olarak sık sık aseton kullanmak da tırnak kırılmasının başlıca sebeplerindendir.

Tırnak Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda tırnak kırılması nedenlerini kapsayan pek çok örnek sunduk. Öncelik olarak sizlerde neden tırnak kırılması yaşandığını tespit etmeniz gerekmektedir. Bu vitamin veya alakalı bir durum ise, vitamin ve proteini kapsayan ürünler tüketerek tırnakları daha güçlü kılabilirsiniz. Mantar veya sedef hastalığınız var ise bununla alakalı ilaçlar kullanmak ve doktor gözetimi altında olmak tırnak kırılmalarının önüne geçmektedir. Biotin eksikliği var ise bununla alakalı takviye ilaçlar kullanmak sizlerin tırnak kırılmalarını önlemenize yardımcı olabilmektedir.

Yani bu hususta en önemli şey, öncelikle neyden dolayı tırnak kırılmaları yaşadığınızı tespit etmektir. Böylelikle doğru ve olumlu sonuçlara ulaşabileceğiniz gibi, tamamen tırnak kırılmalarının da önüne geçme durumu söz konusu olacaktır. Doğru bir tespit yaparak önemli gelişmeler kaydetmelisiniz. Özellikle sorunun ne olduğunu bilmiyorsanız bir doktor hekime başvurmanızı ve hekim gözetimi altında sorunların tespit edilebilmesine önem vermelisiniz. Aksi halde tırnak kırılmalarını sık sık yaşar, sizler de çevrenizden imrendiğiniz tırnaklara hep uzak kalabilirsiniz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top