Vipbakim

Tırnaklardaki Beyaz Lekelerin Sebepleri

Tırnaklardaki Beyaz Lekelerin Sebepleri

Tırnaklardaki beyaz lekeler, hanımlar olarak oldukça canımızı sıkar. Çünkü tırnakların estetiğini bozduğu gibi sağlıksız ve cansız bir tırnak görüntüsü de oluşturur. Bilimsel olarak lökoniki olarak adlandırılan bu lekeler çeşitli hastalıkların veya mineral eksikliklerinin habercisi olabilir.

Bugün sizlere lökonikinin tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin nedenlerini anlatacağım. Eğer siz de tırnaklarınızdaki bu lekelerden muzdaripseniz bu yazıyı okuyun. Ve tabi mutlaka bir doktora başvurun. Asıl sorunu bulmanız gerekmektedir.

Mineral eksikliği alarmı

Tırnak lekelerinin en yaygın nedeni mineral eksikliğidir. Özellikle de çinko ve potasyum eksikliği kendini tırnaklarda çabuk kırılma ve beyaz lekeler olarak gösterir. Peki, çinko nedir ve hangi besinlerde bulunur diye merak mı ediyorsunuz.

Çinko bir mineral çeşididir. Vücut için gerekli olup eksikliğinde özellikle halsizlik çabuk yorulma, ciltte kuruluk, tırnaklarda beyaz lekeler oluşur. Çinko içeriği yüksek olan besinler, kırmızı et, peynir, yumurta, fındık, bezelye, brüksel lahanası, mısır.

Ayrıca demir vitamini eksikliğinde de gene bu lekeler oluşur. Demir içeriği yüksek olan ıspanak, et, baklagil gibi ürünlerdeki demirin emilmesi için bu besinlerle beraber çay, yoğurt gibi besinler tüketilmemelidir. Çünkü bunlar d vitamininin emilimini geciktirir, engeller.

Ayrıca tırnaklardaki beyaz lekelerin bunlardan başka nedenleri de vardır;

  • Kansızlık yani tıptaki adıyla anemi olduğunda, kan değerleri düşük veya alt seviyede ise tırnaklarda beyaz lekeler oluşabilir.
  • Tiroit hormonu yetersizliği, kalsiyum eksikliği, keratin hormonu yetersizliği, bazı ilaçların yan etkileri, gibi nedenler de gene bu lekelerin oluşum sebeplerindendir.

Siz beyaz lekeleri ihmal etmeyin. Zira çok çeşitli hastalıkların ve bazı mineral eksikliklerinin habercisi olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.