Uzun Ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Bakım Öneriler

El ve ayaklarınızın çok daha güzel ve çok daha bakımlı görünmeleri için cildinize de tırnaklarınıza da özen göstermeniz gerekiyor. Her kadının dikkat etmesi ve özen göstermesi gereken el ve ayak bakımı evde uygulayabileceğiniz birbirinden pratik uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Pamuksu bir ten, sağlıklı ve uzun tırnaklar sandığınızdan çok daha kolay bir şekilde elde edilebilir. Tırnaklarınızın çatlamasından, kırılmasından, katlarına ayrılmasından siz de şikayetçiyseniz yazımızda bu sorunlarınız için pratik çözümler bulabileceksiniz.

Kırılmadan sağlıkla uzayan el ve ayak tırnakları istiyor ve yumuşacık ellerle ayaklara sahip olmak istiyorsanız buna kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Öncelikle sağlıklı ve uzun tırnaklar için ellerinizi ve ayaklarınızı içini limon suyuyla dolduracağınız bir kabın içerisinde on beş dakika kadar bekletebilirsiniz. Limon tırnaklarınızı güçlendirir ve daha hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca limonun teninizi beyazlatma gibi bir de özelliği vardır. Özellikle eski dönemlerde kadınlar hamama gittikten sonra vücutlarını limon suyu ile ovarlarmış ve bu sayede tenleri yumuşak ve çok daha beyaz kalırmış. Limon C vitamini açısından çok zengindir ve bu da tırnaklarınızın güçlenmesini sağlar. Daha sonra ellerinizi ve ayaklarınızı soda ile yıkayarak limondan arındırabilirsiniz. Mineral açısından zengin olan soda hem teninize hem de tırnaklarınıza çok iyi gelecektir. Tüm bunların ardından el ve ayaklarınıza el ve ayak bakım ürünlerini de uyguladığınızda sağlıklı ve uzun tırnaklar için gereken her şeyi yapmış olacak ve kısa zamanda buna sahip olacaksınız.

El ve Ayak Bakımı

Evinizde kolay bir şekilde uygulayacağınız ve ayak bakımları ile çok güzel el ve ayaklara sahip olabilirsiniz. Özellikle duştan sonra çok nem kaybeden vücudunuza düzenli nemlendirici uygulamalısınız. Aynı şey eş ve ayaklarınız için gereklidir. Bunun için parafinli kremleri tercih edebilirsiniz. Parafinli kremler ellerinizin ve ayaklarınızın yumuşacık ve pürüzsüz olmalarını sağlayacaktır. Sonrasında sevdiğiniz renkte ojeleri sürebilir ve siz de bakımlı el ve ayaklara kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Ancak tüm bunları uyguladığınız halde hala tırnaklarınız kırılıyor ve uzamıyorsa bunun sebebi beslenmenizden ve çevre koşullarından kaynaklanıyor olabilir. Keratin eksikliğiniz varsa özellikle saçlarınız ve tırnaklarınız sağlıklı gelişemez. Tırnak ve saçları etkileyen keratin yaptığınız diyetlerden ya da kas kütlenizin düşüşünden etkileniyor olabilir. Tırnaklarınızın ve saçlarınızın sağlıklı olabilmeleri için keratin seviyenizin normal sınırda olması gerekiyor. Bunun için de yeteri miktarda protein almalısınız. Yanlış diyetler yapmamalı ve sağlıklı beslenmeye büyük bir özen göstermelisiniz. Tırnaklarınızdaki problemlere uyguladığınız tavsiyelerimiz de iyi gelmezse doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Genel olarak son kez gözden geçirecek olursak; sağlıklı el ve ayak tırnakları için her şeyden önce sağlıklı beslenmeli, basit uygulamaları evinizde uygulamalı ve son olarak düzenli olarak da nemlendirici bakım ürünlerini el ve ayaklarınıza uygulamalısınız.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top