Ben Neden Çıkar?

Herkesin cildinde ben vardır ve gayet olağan bir şekilde görülmektedir. Çoğu kişide ben oluşumları çocukluktan görülürken, bir kısım kişiler için orta yaşlarda veya yaşlılıkta da oluşabilmektedir. İnsan vücudunda ortalama 10 ila 40 arasında ben vardır ve bu ben sayısı gayet normal olarak görülmektedir. Ciltte ise neden oluştuğu hususunda kesin bir çözüm yoktur. Fakat zamanla benlerin oluşuma uğraması, renk veya boyut değişimi yaşaması bir kısım tarafından sıkıntılı olarak görülebilir. Bu sebeple de benlerinizde oluşan bu tip sorunsallar söz konusu olduğu zaman cilt doktoruna görünmek oldukça önemli bir faktördür.

Cilde renk veren melanin maddesi, hücreler tarafından üretilir ve eşit şekilde dağılır. Bu da derinize renk veren bir durumdur. Melanosit hücreleri bir süreçten sonra küme oluşturarak toplandığı zaman ortaya koyu renkte benler çıkabilmektedir. Kafa derisi olmak üzere, ayak altı dahil vücudun her yerinde ben oluşumu gözlemlenebilmektedir. Ben oluşumunun en temel faktörlerinden bir tanesi de güneş etkileridir. Ben neden çıkar? Sorusuna tam anlamıyla cevap vermek adına tıp dünyası çeşitli çalışmalar yapmış ve ben konusunu ele almıştır. 20’li yaşlardan sonra ciltte oluşabilen benler oldukça risklidir ve özellikle güneş ile beraber tetikleyici bir durum ortaya çıkar. Güneşin zararlı ışınları deri ile temasa geçtikten sonra kanserli hücreler ürer ve bu benler zamanla bezeye ve tümöre dönüşebilmektedir.

Eğer böyle bir sorunsal yaşıyorsanız hemen doktora görünmenizi ve en kısa sürede tedavi olmanızı önermekteyiz. Hiç beklenmeyen ve sizlerin sağlığını büyük ölçüde etkileyebilecek pek çok sıkıntı, sizler için büyük bir soruna dönüşebilmektedir.

Ben Oluşumlarına İyi Gelen Şeyler!

Genel olarak doktorlar bu tip durumlar için güneş kremi önermektedir. Her gün güneşe çıkmadan evvel derinize güneş kremi sürmek, sizlerin büyük oranla sorunları tazelemenize ve yenmenize yardımcı olacak bir etkiyi ortaya çıkarabilmektedir. Bu hususta da doğru bir bakım uygulamak ve buna benzer olarak doğru adımlar atmak, sizlerin ben gibi oluşumlardan en kısa sürede sıyrılmanızı ve arınmanızı da büyük ölçü de tetikleyecektir. Bu nedenle eğer ileri ki yaşlarda ben oluşumu gibi sorunlar yaşıyorsanız hemen bir cilt doktorundan randevu almanızı önermekteyiz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top