Çatlak Giderici En İyi Kremler

Zamanla nem dengesini koruyamayan, yıpranan ve elastikliğini yitiren cilt, buna bağlı olarak bozulmalar yaşar. Düzensiz beslenme, hamilelik, hızlı kilo alıp verme, alkol ve sigara tüketimi, hareketsiz yaşam çatlak oluşumuna yol açan başlıca faktörlerdir. Özellikle karın, göğüz, basen, bel ve bacaklarda daha çok görülür.  Çatlak tedavisine başlamadan önce şunu söylemekte fayda var, çatlak oluşumunu tamamen önlemek veya tedavi etmek mümkün değildir. Tedavi yöntemi tam olarak mümkün olmasa da, bu hasarları en aza indirmek mümkündür. Çatlaklara iyi gelen kremler ve tedavi yöntemleri, bu aşamada bize yardımcı olacaktır.

Çatlak Tedavisinde Kullanabileceğimiz Kremler

  • Aloe vera bitkisi scar izleri de denilen yara izlerini gidermede oldukça etkili bir bitkidir. Çatlakları da tıpkı yara izleri gibi düşünebiliriz. Aloe vera bitkisinin hücre yenileyici özelliği ile çatlak oluşumunu hafifletmek mümkün. Kullandığınız herhangi bir nemlendirici kreme 4-5 damla aloe vera yağı veya özü katarak, çatlak oluşumlu bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Kakao ağacının yemişlerinden elde edilen kakao yağı, vücudu yenileyici ve nemlendirici bitkilerdendir. Kullandığınız bir nemlendiricinin içerisine eklediğiniz kakao yağını, ılık bir duştan sonra vücudunuza yedirin. Vücuda yedirilen bu krem vücudunuz nemi kaybetmemesi için bir bariyer görevi görerek, cildinizin nemli kalmasını ve çatlak görünümlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Çatlak tedavisinde kullanabileceğiniz bir başka krem alternatifi olarak Bepanthol’ ü verebiliriz. Her eczanede satılan bu krem, onarıcı özelliği ile çatlaklara iyi gelecektir. Ancak bu kremi tüm vücuda uygulamak yerine yalnızca çatlak izlerine uygulamanız daha doğru bir kullanım olacaktır.
  • Kayısı yağı içeren bir krem ya da kullandığınız nemlendiricinin içine katacağınız birkaç damla kayısı damlası, çatlak tedavisinde kullanabileceğiniz en etkili kremlerden biri olacak. Vücudu nemlendirmesinin yanında, terleyerek toksin atımını da sağlayan bu krem, derinizin nefes almasını sağlayacak ve ciltte tazelik yaratacaktır. Özellikle banyodan sonra tüm vücuda masaj ile uygulanmalıdır.
  • Ardıç yağı özlü bir krem ya da nemlendirici ile ardıç yağının karışımından elde edilen krem, çatlaklara iyi gelecektir. Cildinizin gözeneklerini açarak nefes almasını sağlayacak bu krem, cildinizin ihtiyaç duyduğu besin ve oksijeni de almasına yardım edecektir. Unutmamak gerekir ki çatlakların oluşum sebeplerinden biri de nefes almayan bir cilttir.
  • Günlük kullandığınız bir nemlendiriciye üzüm çekirdeği yağı ilave ederek oluşturabileceğiniz bu krem, cildinizi yenilemenin yanında ciltteki leke ve izleri de giderecektir. Günde bir kez vücudunuza masaj ile uygulayacağınız üzüm çekirdeği kremi, hücrelerin kendisini yenilemesini sağlayarak deriye gerekli besin ve nem dengesini kazandırır. Böylelikle çatlak izlerinizin hafiflemesini sağlar, yeni çatlak oluşumlarını da engeller.
  • Bir fincan harnup pekmezine( keçiboynuzu pekmezi olarak da bilinir) bir yumurta akını ekleyin. Krem kıvamına gelecek şekilde kahve telvesi ile karıştırın. İçine birazcık da zeytinyağı ekleyin. Bu kremi haftada bir banyoda çatlak oluşumlu bölgeye masaj ile uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile iyice durulayın. Uygulanan bölgenin bebeksi yumuşaklığını ve pürüzsüzleştiğini ilk kullanımda bile fark edeceksiniz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top