Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücuttaki çatlakların başlıca oluşma nedenleri kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik (spor yapmamak) ve yaşlılıktır. Aynı zamanda hızlı kilo alıp vermek de çatlak oluşumuna sebeptir, bu durum kadınlarda hamilelik dönemlerinde sıkça görülebilmektedir. Çatlaklar kadınların adeta korkulu rüyasıdır, bu yüzden çatlak tedavisi için sizlere bazı maske ve bakım kürü önerilerimizi bu yazımızda paylaşmak isteriz.

Çatlak Tedavisi İçin Bakım Kürü

Vücuttaki çatlakları tedavi edebilmenizde yardımcı olacak bu bakım kürü için gerekli malzemeler;

 • Yumurta (1 Adet)
 • Esmer Şeker

Yumurtanın beyazını ayrı bir kaba ayırın ve yumurtaya yeterli ölçüde esmer şeker ilave edin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı çatlaklara uygulayın. Cildinizde peeling etkisi yaratacak esmer şeker cildinizdeki kan akışının hızlanmasını sağlayacaktır ve bu da çatlak tedavisi için iyi olacaktır.

Çatlak Tedavisi İçin Maske

Vücudunuzdaki çatlakların tedavisi için kullanabileceğiniz maske yapmanız için gerekli malzemeler;

 • Kahve (1 tatlı kaşığı)
 • Limon (Yarım)

Önce limonu sıkın ve sonrasında kahve ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı duşa girmeden önce çatlaklara uygulayın. Kahvenin içindeki kafein vücudunuzdaki hücre yenilemesini hızlandıracaktır. Limon da vücudunuzda yumuşatıcı bir etki yapacaktır.

Cilt Çatlaklarının Nedenleri

Vücut çatlakları farklı farklı renklerde (kırmızı veya beyaz) görülebilir. Çatlaklar çoğunlukla kalça bölgesinde, kollarda, bacaklarda, göbek kısmında ve kadınlarda göğüsün üst kısmında görülebilir. Kadınlarda hamilelik dönemlerinde karın bölgesinde sıklıkla görülmektedir.

 • Hareketsizlik , Spor Yapmamak
 • Kötü ve Düzensiz Beslenme
 • Yaşlılık
 • Hızlı kilo alıp vermek

Çatlak oluşumunda önemli nedenlerden biri olan spor yapmamak ve hareketsiz olmaktır. Günlük alışkanlıkları ve yaptıkları iş yüzünden sürekli oturmak durumunda olanlarda çatlak oluşumu daha çok görülür. Bu çatlaklar kilo aldıkça artar ve kesik çizgiler halindedir. Bu sebeple çatlakların kapatılması çok zordur.

Çatlak Tedavisi İçin Öneriler

 1. Hareket edin. Çatlak oluşumunun en önemli sebebi hareketsiz kalmaktır, bu sebeple günde yarım saat bile olsa mutlaka yürüyüş yapın. Çatlak tedavisi için ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.
 2. Zeytinyağı ile masaj yapın. Duşa girmeden önce çatlaklara zeytinyağı ile masaj uygulayın. Çatlak tedavisi için kullanılan doğal bir yöntemdir.
 3. Kese ile hafifçe ovun. Çatlak tedavisi için en iyi ilaç harekettir ve eğer siz hareket edemiyorsanız kese ile çatlaklarınızı ovarak cildinizin hareket etmesini ve çatlak bölgelerin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Krem ile nemlendirin. Çatlaklar kuru ciltleri sevmezler, bu sebeple cildinizi ve çatlak bölgeleri krem ile nemlendirmeniz çatlak tedavisi için iyi olacaktır.
 5. Düzenli ve iyi beslenme. Hızlı ve ani kio alıp vermeler çatlak oluşumuna sebep olmaktadır, bu yüzden düzenli beslenin, bol su için ve sağlığınıza önem verin. Çatlak tedavisi ne gerek duymadan önce çatlak oluşmaması için düzenli beslenmeniz çok önemlidir.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top