Vipbakim

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Detoks, vücudunuza zararı olan her türlü maddeden arınmak; vücudunuza bir şekilde giren ve atık madde olarak dışarı atılması gereken zararlı toksinlerden kurtulmaktır.

Detoksa nasıl ihtiyaç duyarız?

Bağışıklığınızın düşmesi, tedavi gördüğünüz halde tekrarlayan deri döküntüleri, boğaz ağrısı, devam eden uyku hali, yorgunluk, sürekli soğuk algınlığına yakalanmak, kas-eklem ağrıları, endişe hali, ateş, boyun tutulması gibi durumlar; detoksa ihtiyacınız olduğunu gösteren önemli belirtilerdir.

Yaz aylarında nasıl uygulamalıyız?

Sağlığımızı korumak adına yaptığımız detoks; yaz aylarına özel bir iki uyarlama ile bu sıcak ayları hem formda hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirerek geçirmemize yardımcı olur. Unutmayın; detoks uygularken bünyemizi sarsmamak en önemli amacımız olmalıdır.

Bol su için
Yaz aylarındaki detoks programınız için, boyunuza ve kilonuza bağlı olarak, en az 2-3 litre su içmelisiniz. Bol su içmek detoksun olmazsa olmaz koşullarındandır. Ayrıca başka yararlı sıvılar almanız da metabolizmanızın hızlanması, gereksiz maddelerin vücut dışına atılması, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kazanması için önemldir. Ayran, taze sıkılmış mevsim meyveleri su dışında tüketebileceğiniz sıvılardır.

Kendinizi şımartın
Detoksla “kendimi şımartmamın” ne alakası var? diyenlerdenseniz hemen açıklayalım. Şimdi biraz olsun “kendinize” bakmanız, onu ister psikolojik ister fiziksel her türlü negatif atıktan “arındırma” zamanınız. Gün içinde mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. Düzenli uyumayı deneyin. Uykunuzu tam almanız yaptığınız detoksun çok önemli bir parçasıdır.

Temiz hava ve sağlıklı beslenme
Mümkün olduğunca dengeli beslenmeye özen gösterin. Örneğin fast-food, kızartma gibi yiyecekler dengeli besinler değildir. Bunların yerine mevsim sebzelerinden ve kaliteli proteinlerden oluşan ev yemeklerini tercih etmeniz yararlı olacaktır. Gün içinde azar azar ancak sık aralıklarla beslenin. Vücudunuzu aç bırakmayın. Beslenmenizdeki et, süt, tahıl ve sebze olmak üzere tüm besin grupları; günlük ana ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde olmalıdır.

Protein de önemli
Detoks programınızda yeterli ve kaliteli protein almalısınız. Metabolizmanız için gerekli olan azot ve aminoasitler için beslenme programınızda proteinin yeterli miktarda yer alması gerekir. Ancak unutmayın, gereğinden fazla protein alımı daböbreklerinizi zorlar. Günlük protein ihtiyacınızı giderebilmeniz açısından günde 2–4 porsiyon et ve et ürünleri, 3–4 porsiyon süt ve süt ürünlerinin beslenmenizde yer alması yeterlidir.

Sigaradan uzak durun
Detoksunuz süresince, mümkünse sonrasında da, sigaradan uzak durmalısınız. Sigara; içindeki zehirli maddeler sebebiyle detoks ile bağdaşmayan bir tüketim maddesidir. Vücudunuzun sağlığına kavuşması, ciğerlerinizin toksinleri atmak içingerekli oksijeni alabilmesi için sigara içmemeniz son derece önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.