Vipbakim

Diyet Meyveleri Ve Özellikleri

Diyet Meyveleri Ve Özellikleri

Hayatımızın bir döneminde mutlaka diyete ihtiyaç duymuşuzdur. Diyet yaparken yediklerimiz ve içtiklerimiz bizim için oldukça önemlidir. Taleplerimiz düşük kalorili yiyecek ve içeceklerden yana oluyor. Bu sebeple diyet halindeyken tatlı ihtiyacımızı meyvelerden karşılamamız mümkündür. Ayrıca meyvelerin içeriğindeki doğal lifli besinler zayıflayamaya yardımcı olmakla birlikte, diyet halindeyken mineral ve vitamin ihtiyacımızı da karşılamaktadır. Diyet meyveleri genellikle antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaşmasını ve metabolizmayı hızlandırarak yağların parçalanmasına katkı sağlıyor.

Her mevsimde ayrı bir tat uyandıran ve renkleriyle hayatımıza renk katan bu meyveleri gelin birlikte inceleyelim;

Çeri Domates

Yanlış okumadınız! Bilmeyenler için söylüyoruz. Aslında domates meyve sınıfında yer alır. 100 gramında 18 kalori barındıran bu meyve harika bir antioksidandır. Lezzeti konusunda neredeyse tartışılmaz olan bu meyve likopen kaynağıdır. Kilo vermek için diyet listenizde domatese mutlaka yer vermelisiniz.  Ancak kilo vermek istemek sadece yediklerimize dikkat etmekten geçmiyor. Düzenli egzersizler yapmayı da ihmal etmeyiniz.

İçeriğinde; A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B1-B3-B6 vitaminleri ile bakır, demir, fosfor, potasyum,çinko,folat, mangan, magnezyum , kalsiyum mineralleri bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı= 1.20 gram

Şeker miktarı=2.6 gram

Karpuz

Yüzde 90’ı sudan oluşan bu meyvenin 100 gramında 30 kalori bulunmaktadır. Düşük kalorili olmasının yanında içeriğinde bulunan arjinin sayesinde yağ yakmanızı sağlar. İçeriğindeki bol su miktarı ile uzun süre tokluk hissi verecektir. Karpuzdaki şeker miktarı fazla olarak görünsede zararlı tatlılar yerine bunu yemek daha mantıklı olacağından tercihimizi karpuzdan yana kullanmalıyız.

İçeriğinde; A vitamini, C vitamini ile potasyum, folat, magnezyum ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=0,4 gram

Şeker miktarı=6,2 gram

Çilek

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan çileğin 100 gramı 37 kalori içermektedir. Diyet uygularken canınız tatlı mı çekti, o zaman zararlı tatlılar yerine çilek yemenizi öneririz.

İçeriğindeki şeker miktarı diğer meyvelere oranla daha fazladır. Bu sebeple çileği tüketirken dikkat etmeniz gerekir. Aşırı tüketimi şeker yüklemesine yol açar.

İçeriğinde; C vitamini, K vitamini ile potasyum, folat, magnezyum,mangan ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=2 gram

Şeker miktarı=4,9 gram

Şeftali

Yaz meyvelerinden biri olan şeftali yüksek lif içeriği ile diyet meyvelerinden biri olma özelliğine sahiptir. 100 gramında 39 kalori barındırmaktadır. Şeftali, sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı engeller ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

İçeriğinde; A vitamini, C vitamini, K vitamini, B3 vitamini ile potasyum, folat, bakır ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=1,5 gram

Şeker miktarı=8,4 gram

Greyfurt

100 gramında 42,1 kalori barındıran bu meyve bol miktarda su içermektedir. Bu sebeple greyfurt tüketen kişilerin uzun süre tokluk hissetmesini sağlar. Ayrıca vücuttaki kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

İçeriğinde; A vitamini, C vitamini ile potasyum, folat ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=1,6 gram

Şeker miktarı=6,9 gram

Ananas

100 gramında 50 kalori bulunan ananas lif yapısı bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ülkemizde doğal olarak yetişmeyen bu tropikal meyve düzenli sıklıkla tüketildiği takdirde yağ yakımını hızlandırarak kilo kaybına sebep olur. Ayrıca vücutta bulunan şişlikleri ( ödem ) attırır.

İçeriğinde; C vitamini, B1-B6 vitaminleri ile , folat, magnezyum, mangan, bakır ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=1,4 gram

Şeker miktarı=9,9 gram

Elma

100 gramında 52,1 kalori barındıran bu meyve diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran bu meyve ile zayıflamanız mümkündür. Özellikle yeşil elma tüketimi uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır. Diyet yaparken şekerinizin düştüğünü hissettiğiniz anda elma tüketirseniz kısa süre içinde kendinize gelebilirsiniz. Çantanızda mutlaka taşıyın.

İçeriğinde;  C vitamini ile  folat ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=2,4 gram

Şeker miktarı=10,4 gram

Armut

100 gramında 57 kalori barındıran bu meyveyi kabuğuyla tüketiniz. Armuttaki doğal lif kabuğunda bulunmaktadır. Vücudun alması gereken günlük lif miktarının yüzde beşini armut yiyerek karşılayabilirsiniz. Sindirim sistemi için oldukça önemli olan bir meyvedir. Diyet yaparken kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca içeriğindeki bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Kolestrolü düşürerek Tip 2 diyabet riskini azaltır.

İçeriğinde;  C vitamini, K vitamini ile  folat ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=3 gram

Şeker miktarı=9,8 gram

Yaban Mersini

100 gramında 57 kalori barındırmaktadır. Lifli yapısıyla tokluk hissi verir. Ayrıca yaşlanma karşıtı olan bir meyvedir.

İçeriğinde;  C vitamini, K vitamini ile folat, magnezyum, mangan ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=2,4 gram

Şeker miktarı=9,9 gram

Kiraz

100 gramında 63 kalori barındırmaktadır. Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı karbonhidrattan gelmektedir. Ayrıca doğal life sahip olduğundan uzun süre tokluk hissi verir. Zayıflamanıza yardımcı olur.

İçeriğinde; C vitamini ile potasyum, folat ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=2,10 gram

Şeker miktarı=12,8 gram

Muz

Potasyum açısından zengin olan bu meyve 100 gramında 89 kalori taşımaktadır. Kalorisi yüksek gibi görünsede diyet yaparken kas ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca  hormonları düzenleme özelliği ile sinir sisteminin düzgün çalışmasına katkısı vardır.İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

İçeriğinde; C vitamini, B6 vitamini ile potasyum, folat, mangan ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=2,6 gram

Şeker miktarı=12 gram

Portakal

100 gramında 47 kalori barındırmaktadır. Ancak içeriğindeki şeker miktarı ile diyet listelerinde çok fazla tercih edilmemektedir. Diyet zamanlarında kullanılması dikkat gerektiren bir meyvedir. Onun yerine narenciye olarak greyfurt tüketmenizde fayda vardır. Çünkü portakal kadar şeker barındırmamaktadır.

İçeriğinde; A vitamini, C vitamini, B1 vitamini ile potasyum, folat ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=2,4 gram

Şeker miktarı=9,4 gram

Üzüm

100 gramında 67 kalori bulunan üzüm, şekeri çok fazla barındırması sebebiyle bazı diyet listelerinde kullanılmamaktadır.

İçeriğinde; C vitamini, K vitamini, E vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini  ile potasyum, folat, mangan ve kalsiyum minerallerini bulunmaktadır.

100 gramında;

Lif miktarı=0,9 gram

Şeker miktarı=16,3 gram

 

Meyveleri tüketirken dikkat edilmesi gerekenler;

Öğünlerinizden en az 2 ya da 3 saat önce veya sonrasında tüketiniz.

Meyveleri tüketirken öğünlerle birlikte yerseniz tatlı ihtiyacını karşılar. Vitamin ve besin değerinin çoğunu alamazsınız.

Çoğu meyveleri kabukları ile birlikte tüketiniz.

C vitamini barındıran meyveleri tüketirken gece yemeyiniz. Size dinçlik yaratacağı için gece uykunuzun kaçmasına neden olur. Gün içinde sabahları ve öğlenleri tüketmeye özen gösteriniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.