Vipbakim

Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, dini ibadetlerde yerine getirilmeye başlanıyor. Özellikle de Ramazan ayında yerine getirilmesi gerekilen ibadetlerden birisi oruç tutmaktır. Oruç kimi insanlara zor gelirken, kimi insanlarda bu ibadetlerinden vazgeçmek istemiyor. Özellikle de yeni gebe olan kadınlar oruç tutulmalı mı yoksa tutulmamalı mı sorularına cevapsız kalıyor. Pekala uzmanlara göre hamileler oruç tutabilir mi bakacağız.

Hamileler Üzerindeki Oruç Etkisi

Yapılan bazı araştırmalara göre; hamilelikte oruç tutmanın ne bebeğin üzerinde ne de annenin üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Araştırmalar ise şu sonuçları doğurmaktadır:

  • Araştırmalara göre oruç tutmuş olan hamilelerin doğumlarında, bebeklerinin kiloları üzerinde bir etki yaratmadığını ve sağlıklı bir kilo çerçevesinde doğdukları gözlenmiştir.
  • Ultrasona giren anne adayları, bebeklerinin solunumlarında bir yavaşlama gözlemlemişlerdir. Ama doğumdan sonra bu durumun bebek üzerinde bir etki yaratmadığını ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiğini gözlemlemişlerdir.
  • Hamilelikleri sırasında oruç tutan anneler, doğum sonrasında bebekleri üzerinde bir gözlem yapmışlardır. Gerek fiziksel zeka açısından gerek ise zihinsel zeka açısından herhangi bir sorun gözlenmemiştir.

Her ne kadar Ramazan ayında oruç tutmanın, bebekler üzerinde; ne doğum sonrasında ne de doğum sırasında olumsuz bir etki yaratmadığını görsek bile, Ramazan ayının yaz aylarına geldiği dönemlerde ve havanın en sıcak olduğu zamanlarda oruç tutmak, uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Gebeliğin İlk 3 Ayı

  • Hamileliğin ilk  ayı oldukça risklidir. Aslına bakarsanız bu durum sadece ilk doğumu olanlar için değil; ikinci ve devamı doğumlar içinde geçerlidir. Bu bakımdan dolayı bol sıvı tüketilmelidir ki bu da oruç tutmanın sağlıklı olmadığını göstermektedir.
  • Hamileliğin kimi dönemlerinde, ki bu da ilk 3 aya tekabül etmektedir, kanaması riski fazladır. Çoğu zaman ise sadece risk ile kalmaz, kanamalar meydana gelir. Bu yüzden oruç tutulması doğru olmayacaktır.
  • Şeker olsun veya diyabet olsun; sadece normal insanlarda oluşan durumlar değildir. Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan şeker ve diyabet hastalığı olan hamileler, oruç tutmamalıdır.
  • Gebeliğe bağlı meydana gelen tansiyon yüksekliği ise; yine bahsettiğimiz gibi oruç tutmaya engel olan bir durumdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.