Vipbakim

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?
 Hindistan cevizi yağının en bilindik özelliği nemlendirici olmasıdır. Hindistan cevizi yüksek oranda ve kolayca sindirilebilen bir yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara göre daha fazla yararlanır. Bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahip olmakla birlikte potasyum, sodyum, magnezyum ve sülfür açısından da zengindir.

Hindistan cevizi yağı ile bakım çeşitlerinden başlıcaları ise şunlardır.

Makyaj temizlemede kullanımı

Pamuğun üzerine Hindistan cevizi yağı akıtıp makyajınızı temizleyebiliyorsunuz. Suya dayanıklı maskara ve kırmızı rujlarda dahi işe yarıyor. Makyajınızı sildikten sonra, ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Saç bakımında kullanımı

Saçınız daha yumuşak, parlak ve daha kolay şekil alabilir hale getirmek için kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağıyla saçınıza masaj yapın. 10-15 dakika bu şekilde bekleyip ardından durulayın.

Nemlendirici olarak kullanımı

Vücudunuzun neme en çok ihtiyacı olan her bölgesinde kullanabilirsiniz. Cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın, 10-15 dakika içinde etkisini gösterir daha sonra ılık su ile yıkayarak çıkarabilirsiniz.

Peeling olarak kullanımı

Aynı oranda hindistan cevizi yağı ve esmer şekeri karıştırın ve peeling yapılacak bölgeye uygulayın, cildinizi nemlendirirken pul pul dökülmesini sağlıyarak pürüzsüz bir görünüm elde edeceksiniz. Bu karışıma yarım oranda tuz da ekleyerek ayaklarınıza uygulayabilir ve ölü derilerinizi atabilirsiniz.

Manikür amacıyla kullanımı

Tırnak etlerini kesmeden 10-15 dakika önce tırnak diplerinize uygulayarak, kesilecek bölgenin yumuşamasını sağlayabilirsiniz bu da size daha kolay bir manikür ortamı oluşturur.

Güneş yanıklarına karşı kullanımı

Güneş yanığının en acılı döneminden sonra hindistan cevizi yağı ile yapacağınız yumuşak bir masaj cildinize nem vererek deri soyulmasının önlenmesine yardımcı olucaktır.

Deodorant olarak kullanımıTer kokusunu engelmmek için koltuk altlarınıza deotorant gibi kullanarak doğal bir ürün ile önemli bir sorundan kurtulmuş olursunuz.

Diş macunu olarak kullanımı

Karbonat ile karıştırarak koyu bir kıvam elde edip diş macunu yerine kullanarak, diş macunlarında bulunan kimyasallardan uzak durmuş olur aynı anda sağlıklı ve beyaz bir diş görünümüne kavuşursunuz.

Saç bitlerine karşı kullanımı

Sabah saatlerinde yapmanız gerekli çünkü uzun bir uygulama süresi var.
Elma sirkesi yağına ihtiyacınız olucak. Saçı elma sirkesi ile durulamanız gerekli ve bu şekilde yıkamadan kurumasını bekleyin. Sirkenin kuruduğuna emin olduktan sonraysa hindistan cevizi yağını saçınıza masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde saçlarınızı 12 saat kadar bekletin yapabiliyorsanız daha da fazla beklemenizde yarar var. Sonrasında sirke tarğı kullanarak saçlar tarayıp sirkeler temizlenir ve hindistan cevizi yağından kurtulmak içinde şampuan ile saçlarınızı hindistan cevizi yapından arındırana kadar yıkayın.

Kepek tedavisinde kullanımı

Saç diplerine gece yatarken uygulayın ve sabah yıkayıp temizleyin nemlendirdiği saç diplerindeki kepeği önlemeye yardımcı olur ve saç daha hızlı uzamasını sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.