İdeal Kilonuzu Nasıl Hesaplarsınız?

İdeal kilo sağlıklı ve uzun bir yaşam için vazgeçilmez bir önceliğe sahiptir. Boy ve kilo arasında orantılı olması gereken dengenin kadın, erkek ve çocuklar için farklı kriterlere göre belirlenmesi gerekmektedir. Bu konu üzerinde bilim insanları ciddi çalışmalar yapmaktadır. Fazla kilosu olan ve bu kiloyu veren kişiler arasında yapılan çalışmalar 1 kilonun dahi sağlıklı yaşam kriterleri açısından son derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Sağlıklı yaşam standartları arasında yer almak aynı zamanda aşırı kiloya bağlı hastalıklara yakalanma riskinin de alt seviyelere inmesine neden olmaktadır. Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve yemek konusunda alınacak ciddi önlemler ile herkes ideal kilosuna gerileyebileceğini bilmelidir. Kilo vermek için uğraşanlar arasında yer alıyorsanız kararlı, sabırlı ve azimli olmanız zorunludur.

  • Sağlıksız Zayıflamanın Getireceği Riskler

Kemik yapısı iri olan kişiler ile spor yaptığı için kas kütlesi fazla olan kişiler ideal kilo hesaplamalarında farklı değerlendirilmek zorundadır. Sağlıksız bir şekilde zayıflamaya çalışanların ilk olarak metabolizmaları yavaşlayacak ve bu da kilo alınmasına neden olacaktır. Mutlaka bir uzman gözetiminde yapılması tavsiye edilen zayıflama süreçlerinin kişiye özel olarak belirlenecek diyet programı eşliğinde devam ettirilmesi ve uygun bulunan egzersiz programı ile desteklenmesi gerekmektedir. Kilo vermek güzel görünmek için değil sağlıklı yaşamak için en temel zorunluluktur. Ancak çok şişman olmak kadar 0 beden görünebilmek için aşırı kilo kaybetmenin de sağlıklı bir şey olmadığı gözlerden kaçırılmamalıdır.

  • Beslenme Alışkanlıkları Ve Uyku Düzeninin Önemi

İdeal kiloya ulaşmanın en etkili yolunun egzersiz olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Her pazartesi günü başlayan sıkı rejimler zaman içerisinde hafif hafif delinmeye başlar ve o haftanın sonunda başlangıç kilonuzun üzerinde bir kiloyla haftalık diyet maceranızı tamamlamış olursunuz. Geç saatlerde yenen akşam yemekleri, hareketsiz bir yaşam şekli, ağır yiyeceklere olan ilgi, televizyon karşısında abur cubur merakı kilo alınmasının en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Kilo vermek için son çare olarak başvurulan zayıflama hapları, şok diyetler, bitkisel zayıflama çayları ve tek tip beslenme programları tehlikelidir ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Vücudumuzdaki kilonun her bölgeye yayılmış olması en sağlıklı olandır. Fazla kilolu olmak günümüzde pek çok psikolojik sorunu da beraberinde getirmektedir. Motivasyon eksikliği bunların başında gelirken eklem ve kalça ağrıları, omurga ve sırt ağrıları, nefes almada zorluk diğer fiziksel sorunlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Sporla desteklenmeyen bir yaşam şekli özellikle yaş ilerlemeye başladığında ve özellikle kadınlar için menopoz dönemi sonrasında ciddi sorunların da yaşanmasına neden olacak kadar önemlidir. Metabolizmanın çalışma hızının altında beslenmek ideal kilonun korunması için uygulanacak bir tedbir olarak düşünülebilir. Hem sağlıklı beslenerek hem de sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek ideal kilonuzu koruyacağınız gibi yaşam kalitenizi de olumlu yönde artırabilirsiniz.

İdeal Kilo Hesaplama Aracı

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top