Kese Yapmanın Fayda Ve Zararları

Kese yapmak geleneksel hamam kültürümüzden bugüne kadar gelmiştir. Günümüzde eskisi kadar çok uygulanmamasının nedeni olarak uzun süreli banyo yapma alışkanlıklarımızın kısa süreli duşlara yerini bırakmasıdır. Sağlıklı ve doğru bir şekilde yapıldığında ciltteki ölü derilerden kurtulup, cildimizi nefes alabilen ve yenilenen bir hale getirebiliriz. Hamamlarda kese işini profesyonelleştiren çalışanların ellerine bıraktığımızda yaşadığımız rahatlamayı hepimiz severiz. Evimizde kendimizin de uygulayacağı kese doğru yapıldığı takdirde bize birçok fayda sağlayacaktır.

Kulaktan dolma bilgiler ile uyguladığımız da yaptığımız yanlışlıklar ise cildimiz için kötü sonuçlar doğurabilir. Bu neden ile kese yapmayı iyice öğrenip püf noktalarına uygun bir şekilde yapmamız gerekmektedir. Kese yapmaya başlamadan önce ilk dikkat etmemiz gereken şey doğru keseyi seçebilmektir. Her cilt tipine uygun farklı özelliklerde birçok farklı kese çeşidini marketlerde bulabiliriz. Bununla uğraşmak istemiyorsak her cilt tipine uygun olan ipek keseyi satın alabilir ve kullanmaya başlayabiliriz. İlk kullanımdan önce sıcak su ile sabunlayarak yıkamalıyız.

Daha sonra keseyi üzerinde hiçbir sabun artığı kalmayacak şekilde durulayınız. Cildinizi losyon, şampuan veya sabun gibi bir madde kullanmadan bol sıcak su ile yıkayınız.Böylece tüm ölü derileriniz yumuşayacak ve cildiniz keselenmeye hazır hale gelecektir. Kese yapmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken şey kesenin uygulanma şeklidir. Kese yaparken cilt üzerinde farklı yönlere doğru yapmak verimli sonuç almanızı sağlamayacaktır. Her zaman tek yöne nazik hareketlerle kese yapmak gereklidir. Örneğin hep aşağıya ya da hep yukarıya doğru hareket ettirmemiz gerekmektedir. Kese işlemini tüm vücudunuza uyguladıktan sonra sabunlanarak keselenme işlemini bitirebilirsiniz. Kese uygulamasını sürekli olarak her banyoda yapmamalıyız. Cilt tipine göre değişkenlik gösterebilir. Uzmanların önerileri ayda 1 ya da 2 kez yapılması yönündedir.

Kese Yapmanın Faydaları

  • Vücutta akne ve sivilcelerin oluşmasını engeller.
  • Ciltte biriken ölü deri atımını kolaylaştırarak, vücudun rahatlamasını sağlar.
  • Cilt altı kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelerin daha kolay yenilenmesine yardımcı olur.
  • Selülitli bölgeye düzenli uygulandığında selülitlerin azalmasına ve pürüsüz bacaklara sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Cilt yüzeyindeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve bu sayede nefes alan yüzey çok daha iyi hissetmemizi sağlar.
  • Yağlı ciltlerde vücuttaki yağdan kurtulmamızı sağlar.

Kese Yapmanın Zararları

  • Eğer kese yaparken doğru kese seçilmemişse, doğru hareketler uygulanmamışsa, çok sık uygulanmışsa cildimiz tahriş olabilir. Bu nedenle kese yaparken bu detaylara özen göstermek gereklidir.
  • Sık yapılan kese cildimizin üst yüzeyindeki koruyucu tabakaya zarar verebilir.
  • Yanlış uygulanan kese vücudumuzda yaralar yapabilir ve bu yaralar kabuklanıp, sonrasında iz kalabilir.
  • Hatamız nedeni ile cilt yüzeyimize zarar veren kese uygulaması deri tabakamızı aşındırıp zararlı maddelerin deri yüzeyimizden vücudumuza girmesine neden olabilir.

Yazımızın genelinden de anlaşılacağı gibi kese doğru uygulandığında vücudumuz için birçok yararı bulunmaktadır.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top