Sarkmalardan Kurtulmak İçin Etkili Öneriler

Sarkmalar, kadın ya da erkek her orta yaştaki bireyin başlıca sorunlarındandır. Ciltte meydana gelen sarkmalar, kişilerin olduğundan yaşlı görünmesine ya da kötü bir görünüm kazanmasına neden olur. Kişilerde ciddi psikolojik rahatsızlıklara yol açmaya kadar giden büyük etkileri, azımsanmayacak bir problem olduğunun en büyük göstergesidir. Bu sarkmalar neden olur, yalnızca yaş ile mi ilgilidir, önüne geçmek mümkün müdür, kısaca bahsedelim.

Ciltte Oluşan Sarkmaların Nedenleri

Ciltte meydana gelen sarkmaların en büyük nedeni yer çekimidir. Ayağımızı yere bağlayan yer çekimi, ne yazık ki cildimize karşı acımasızdır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile azalan kolajen ve elastikiyet ile yer çekimi birleşince sarkmalar da hızlanarak artmaktadır.

Yaşın ilerlemesi elbette sarkmaların meydana gelmesinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Ancak bunun yanında, doğa, tüketilen maddeler, yanlış beslenme gibi bir çok neden cilt sarkmalarında etkilidir. Tütün ürünleri ve alkol türevleri, cildin en büyük düşmanlarındandır. Bununla birlikte dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucu hızlı kilo alma ve verme de ciltte ciddi sarkmalara yol açmaktadır.

Soluğumuz havanın kirliliği bile cilt sarkmalarında rol oynamaktadır. Bunun yanında kullanılan kimyasal ürünleri de elbette saymadan geçmek olmaz. Kısacası hem doğa hem de kişilerin yaptığı hatalar, cilt sarkmaların oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

Sarkmaların Oluşmasını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

*Sağlıklı bir cilt için en önemli besin sudur. Yeterli miktarda su tüketen kişilerin, cildi her zaman daha sağlıklı ve genç görünür.

*Sağlıklı beslenme, hem kilo alma ve kilo kaybı sonucu oluşan cilt sarkmalarının önüne geçilmesini sağlar, hem de yeterli besin alan bir vücut daha sağlıklı bir cilde sahip olur.

*Spor tüm vücuda olduğu gibi cilde de büyük fayda sağlar. Vücuttaki oluşabilecek sarkmaları önleme ve var olan sarkmaları yok etmede en önemli yöntem spordur.

*Tütün ürünleri ve alkolün, sarkmayan bir cilt isteyenler tarafından hayattan çıkarılması gerekir. Ne yazık ki sigara kullanan ya da fazla alkol alan birinin sağlıklı ve genç bir cilde sahip olması mümkün değildir.

*Genç bir cilt için kimyasal içeren ürünlerin derhal bir kenara atılması gerekir. Bunun yerine uygulanabilecek doğal maskeler, sağlıklı ve büyük etkiler göstermektedir.

Sarkmaları Önleyecek Bitkisel Öneriler

Salatalık cildi sıkılaştırma da ve nemlendirmede etkilidir, hem de salatalığı uygulamanın bir çok yöntemi vardır. Salata yaparken soyulan salatalığın kabuğu, yüzün her noktasına temas edecek şekilde koyulabilir ya da salatalık rendelenerek, yoğurt ilave edilip cilde sürülebilir. 3. yöntem olarak ise suyu çıkarılıp süzülmüş salatalığın suyunun cilde sürülmesidir. Her 3 yöntem de her gün uygulanmaya uygundur. 15 dakika süre ile ciltte bekletilmesi yeterlidir.

Yumurtanın beyazı sıkılaştırıcı ve gerici özelliğe sahiptir. Bu nedenle sarısından ayrılarak, iyice çırpılan yumurtanın beyazı cilde sürülüp 15 dakika kadar bekletildikten sonra soğuk su ile durulanabilir. Aynı zamanda yoğurt ile karıştırılarak da uygulanabilmektedir.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top