Vipbakim

Selülit Nedir? Selülitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Selülit Nedir? Selülitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Güneş ışıl ışıl, deniz harika, yaz neşesi her yerde… “Bir tek ben hazır değilim yaza, selülitlerimden kurtulamıyorum!” diyenlerdenseniz endişelenmeyin! Selülitlerinizden kurtulmanızın yolu tahmin ettiğiniz kadar zor değil!

Yıllardır kadınların en büyük kabuslarından biridir selülitler… Spor yaparsınız, bol bol su içersiniz tam “Ah, galiba gidiyorlar” dersiniz geri gelirler. “Bu selülitlere çözüm yok!” diye düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyebiliriz. Selülit gerçekten nedir, çözüm yolları nelerdir merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.seululitlerden-kurtulmanin-yollari

Selülit nasıl oluşur?

“Bu portakal kabuğu görüntü neden başka kadınlarda yok da bende var?” diye hemen hemen hepimiz sormuşuzdur kendimize… Selülitin tam olarak kesin nedeni henüz belirlenmiş değil. Ancak yapılan araştırmalara göre; oluşumunda genetik ve metabolik faktörler etkili. Eğer hormonal bir probleminiz varsa, düzenli spor yapmıyorsanız, sık sık kilo alıp veriyorsanız; vücudunuzda selülit oluşumuna zemin hazırlıyorsunuz demektir. Ayrıca toksin tutulumunu artıran bol tuzlu, asitli yiyecek ve içecekler tüketiyorsanız, kafein kullanımınız fazlaysa yine risk altındaki gruplardan olduğunuzu söyleyebiliriz.

Zayıflarda da görülebiliyor
Selülit, vücutta yağ tabakasının olduğu her noktada oluşabilir ancak sadece “fazla kilosu” olanlarda selülitin oluştuğunu düşünmek son derece yanlıştır. Kilosu normal birinde hatta çok zayıf bir kişi de de selülit oluşabilir. Öncelikle hormonal sebeplerin etkili rol oynadığı bu rahatsızlığa kadın metabolizması çok daha yatkındır. Kilo verdiğiniz halde selülitlerinizden tamamen kurtulamama nedenlerinizin başında selülitin bir çeşit dolaşım bozukluğu olması gelir. Bu noktadan hareket ederek uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Ne yapmalı?
Öncelikle fazla tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Regl döneminizden bir hafta önce tuzlu, yağlı yiyecek tüketiminize dikkat ederseniz; vücudunuzdaki toksinlerin birikmesini önleyebilir ve dolaşım bozukluğuna neden olan faktörleri azaltabilirsiniz.

Beslenme tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmek çok önemli bir adımdır. Özellikle lif yönünden zengin besinleri tüketmeniz sindirim ve dolaşım sisteminizi düzenleyerek selülitlerinizin görünümünün iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte;günlük sıvı ihtiyacınızı kahve, çay ya da asitli içeceklerden sağlamak yerine saf su ile gidermelisiniz. Tüm bunların yanında doğru bir selülit kremi de sizi için yardımcı ve destekleyici bir tedavi niteliğindedir. Doğru bir markanın uygun selülit kremleriyle kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayabilir, cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca düzenli kullandığınız takdirde bu kremlerin son dönemlerde iyice geliştirilmiş teknolojileri sayesinde; daha ince hatlara ve kalıcı sonuçlara ulaşmanız da mümkün.selulitlerden-kurtulmanin-yollari2

Masajın faydaları
Uzmanlara göre; selülitli bölgeye yapılan doğru medikal masajın da etkisi büyük. Masaj sonrası sürülebilecek bakım kremleriyle etkiyi daha da artırabilirsiniz. Ayrıca selülitlerinizle baş etmeye başlamadan önce danışacağınız bir dermatolog da hem doğru bakım kremini kullanmanıza hem de Mezoterapi, LPG gibi yardımcı tedavi yöntemlerinden hangisinin size uygun olduğuna dair size yön gösterecektir. Böylece selülitinizin aşamasını da analiz ettirerek uygun adımları hızlıca atabilir, yazın keyfine forma girmiş vücudunuzla birlite varabilirsiniz!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.