Vipbakim

Fırında Dana Rosto Nasıl Yapılır

Fırında Dana Rosto Nasıl Yapılır

Dana Rosto ‘yu kızartma aşamasına geçmeden önce fırını maksimum sıcaklığa ayarlayıp eti ondan sonra fırına sürün. Bekleyin ve et kızarmaya başlayınca sıcaklığı 90 – 100 derece civarına düşürün. Bu sayede Dana Rosto daha yumuşak, daha lezzetli olacaktır.

Dana Rosto Malzemeleri

  • 1 kg dana tranç (dana etinin bud kısmına verilen isim)
  • Yeterince sıvı yağ
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet havuç
  • 1 çorba kaşığı salça
  • 3 su bardağı süt
  • 2 çorba kaşığı tereyağ
  • İsteğe göre tuz karabiber acı biber

Dana Rosto Yapılışı

Baştada belirttiğimiz gibi Dana Rosto ‘nun hazırlanmasından önce fırın en yüksek sıcaklığa ayarlanıp bir kaç dakika gerekli sıcaklığa ulaşması beklenmeli.  Bu etin yumuşak, lezzetli ve kıvamında olmasını sağlayacaktır.

Bu işlem yapıldıktan sonra dananın bud kısmından alınan dana etinin yağ ve sinirleri ayrılarak temizlenir. Malzemeye uygun büyüklükte bir tepsi hazırlanır ve içi yeteri miktarda yağlanır. Sinir ve yağlardan arındırılmış et, tuz (mümkünse kaya tuzu) ve zevkinize göre diğer baharatlarla iyice karıştırılıp belli bir kıvama getirildikten sonra tepsiye yerleştirilip sıvıyağla ıslatılır.

Yağlama işleminin ardından 250 derece sıcaklığa ayarlanmış fırına yavaşça yerleştirilir. Yüksek sıcaklıktan amaç rostonun kendi suyunun dışarıya akıp gitmesine engel olmak, damakta iz bırakacak bir lezzet ortaya çıkması için etin kendi suyu ile çabucak kızarmasını sağlamak. Bu önemli bir nokta.

Fırındaki etin üzeri kızarmaya başladığı anda fırın sıcaklığı artık 150 dereceye düşürülebilir. 150 derece sıcaklıkla 100 – 110 dakika süresince ağır ağır kızartılarak pişmesi sağlanır.

Pişme işleminin bitmesine 10 dakika gibi bir süre kaldığında diğer malzemelerle çalışmaya başlayabilirsiniz. Önce soğan ince ince doğranıp (mümkünse rendeleyin) ayrı bir kabın içine dökülür. Ardından havucu alıp dış tarafını iyice temizledikten sonra fındık büyüklüğünda halkalar halinde doğranır ve rostonun etrafına dizilir.

Bu arada fırındaki etin pişme işlemi tamamlandıktan sonra tepsiden yavaşça alınıp sıcak bir yerde koruma altına alınır ve birkaç dakika dinlendirilir.  Tepsiye salça ile birlikte bir su bardağı su eklenir ve 3 – 4 dakika kaynatıldıktan sonra süzgeçten geçirilir.

Bütün bu işlemlerden sonra kıvamını almış olan Dana Rosto ince ince ve düzenli dilimler halinde kesilip tabaklara yerleştirilir. Üzerine zevkinize göre sos dökebilirsiniz. Ve dilerseniz yanında garnitür olarak patates püreside yapıp  birlikte servise sunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.