Vipbakim

Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı taze fasulye hepimizin yaptığı, ama çok azımızın gerçekten lezzetli bir şekilde hazırladığı bir yemektir. Aslında yapımı çok kolay olan ama püf noktalarına dikkat edilerek hazırlanması gereken zeytinyağlı fasulye, cidden ustalık isteyen bir yemektir. Zeytinyağlı taze fasulye nasıl yapılır sorusunu merak edenler için püf noktalar paylaşmak istiyoruz.

İyi Malzeme Seçin

Taze ve kılçıksız fasulye seçmek çok önemli. Körpe olan, kabuğu ve dokusu yumuşak, rengi biraz koyu ve canlı olan fasulyeleri alın. Fasulyenin taze olup olmadığını anlamak için fasulyeyi kırın, eğer fasulye esnemeden kırılıyorsa bu taze ve kılçıksız olduğunu gösterir.

Aynı zamanda kullanacağınız domatesin ve soğanın sulu ve taze olmasına dikkat edin.

Özenle Ayıklayın

Fasulyenin uç kısımlarının temizleyin ve kenarlarına doğru çekerek ya da bir bıçak yardımıyla kenarlarında hiç kılçık kalmamasını sağlayın. Bu iş için en ideal olan ürünler sebze soyuculardır.

Şeker Kullanın

Fasulyeyi pişirirken ekleyeceğiniz birazcık şeker fasulyenize harika bir lezzet verecektir. Bu nedenle sadece tuz değil biraz şeker de ekleyin.

Malzemelerin Eklenme Sırasına Dikkat Edin

Zeytinyağlı fasulye tarifi için malzemeleri size vereceğimiz sıraya göre ekleyin.

Malzemeler

  • 7-8 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 kilo taze fasulye (kılçıkları alınmış)
  • 1-2 adet büyük domates
  • Tuz
  • Gerekirse birkaç yemek kaşığı kaynar su
  • 2 adet büyük kuru soğan (ince halka veya yarım ay şeklinde doğranmış)
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker

Hazırlanışı

  1. Yayvan bir tencereye zeytinyağı dökün, orta ateşte kızan yağda soğanları ekleyin ve yumuşayana kadar iyice kavurun. Kavrulan soğana sadece fasulyeleri ekleyin ve tencerenin kapağını kapatıp, önce orta ateşte daha sonra kısık ateşte tencereyi kapağı kapalı şekilde sallayarak, fasulyenin renginin sararmasını sağlayın.
  2. Fasulyeler sarardığı zaman bu fasulyenin yeterince piştiğini gösterir ve diğer malzemelerin eklenme zamanının geldiğine işarettir. Bu aşamada tenceredeki fasulyenin saldığı suya bakın, yeterince su varsa su eklemeyin. Fasulyeyi kendi suyuyla pişirmek daha lezzetli olmasını sağlar.
  3. Tuzu, şekeri ekleyin ve fasulye ile karıştırın. En üste ise domatesleri yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatın ve kaşık kullanmadan arada sırada tencereyi sallayarak pişirin. Fasulyeler yaklaşık 60 – 70 dakika gibi uzun bir sürede pişmelidir. Fasulyeler piştiğinde yine tencerede kapağı kapalı olacak şekilde soğutulmalıdır. Soğuyan fasulye buzdolabına konulduktan sonra servis edilir.

Sizinle paylaştığımız zeytinyağlı fasulye püf noktaları ile daha önce pişirmediğiniz kadar lezzetli bir fasulye pişireceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.