Vipbakim

Kış aylarında yeni doğan bebeğinize nasıl bakmalısınız?

Kış aylarında yeni doğan bebeğinize nasıl bakmalısınız?

Bebeğiniz dünyayla buluşmasının henüz ilk aylarında… O henüz çok küçük ve özellikle soğuk havalarda minik varlığınıza zarar gelmesinden endişe ediyor olabilirsiniz. Ancak bir kaç basit önlem ile bebeğinizle birlikte kış aylarını da sağlıkla ve keyifle geçirmeniz mümkün.

kis-ayinda-yeni-dogan-bebege-nasil-bakilir
Cildine özen gösterin

Tıpkı yetişkinlerinki gibi bebeğinizin cildi de kış aylarında soğuk havalardan ve çevresel faktörlerden olumsuz açıdan etkilenebilir. Böyle bir durumda onun hassas cildini dış etkenlere karşı etkili organik birnemlendirici ile korumalısınız. Bunun dışında onun nazik bedenini korumak için başka önlemler de almalısınız. Örneğin ona banyo yaptırırken sabun ve alkol içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin beslenmesine dikkat ederek de cilt nem dengesinin korunmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin gün içinde yeteri kadar su tüketmesine özen göstermelisiniz. Yeterli miktarda su tüketmesi de cildinin nemli kalmasına ve soğuk havalarda kuruyup pul pul dökülmesine engel olacaktır.

Kış bebeği de olsa güneşe çıkarın!

Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için onu özellikle soğuk havalarda dışarı çıkartmak istemeyebilirsiniz. Ancak güneş ışığı sayesinde vücutta aktif hale gelen D vitamini miniğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Bu yüzden kış aylarında güneşin olduğu günlerde, 10-15 dakika da olsa, bebeğinizi dışarıda gezdirmeye özen gösterin.

yeni-dogan-bakimi

Ev ısısına dikkat

Sanıldığının aksine bebeğiniz sadece dışarıda değil evde de üşüyebilir. Bu yüzden ev ısınızın bebeğinizin bulunduğu ortamda 20-22 derecenin altında olmamasına özen göstermelisiniz. Geceleri ise bu ısı 16-18 derecenin altına düşmemelidir. Ancak gece yatarken onu fazlasıyla sıkacak, terletecek, gereğinden fazla giysi giydirmemeye de dikkat etmelisiniz.

Vücut ısısını kontrol edin

Unutmayın bebeğiniz için her şey çok yeni. O dış dünyaya adapte olmaya çalışıyor. özellikle soğuk havalarda evde dahi olsanız ara sıra onun vücut ısısını kontrol etmenizde fayda var. Eğer bebeğinizin vücut ısısı 35 derecenin altında görünüyorsa o zaman hemen harekete geçmelisiniz. Böyle bir durumda bebeğinizin bulunduğu ortamın ısısını artırabilir ya da onu hemen daha sıcak bir odaya taşıyabilirsiniz. Onu bu daha sıcak ortamda emzirmeli, giysilerini kalınlaştırmayı denemelisiniz. Tüm bunlardan sonra vücut ısını tekrar kontrol etmelisiniz. Eğer bir değişiklik olmuyorsa o zaman doktorunuza danışmanız en faydalı çözüm olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.