Vipbakim

Göz Altı Kırışıklıkları Neden Olur?

Göz Altı Kırışıklıkları Neden Olur?

Diğer adıyla kaz ayağı denilen bu göz altı kırışıkları günümüzde pek çok insanın özellikle de kadınlarının ortak derdidir bu kırışıklıklar genelde 30 yaş ve üstü insanlarda oluşur yaş ilerledikçe kolajen ve elastiklik yapısı kaybolur bu iki madde cildin yapısını korumakla görevlidir bunlar yok oldukça kırışma, sarkma, lekeler gibi bazı sorunlar baş gösterir. Ana nedenleri arasında güneş koruyu kullanmama, hava kirliliği ve sigara gösterilebilir. Kaz ayakları için genelde doğal çözümler ve kozmetik malzemeler kullanılır fakat bıçak altına yatanların sayısı da günümüzde oldukça çoktur.

 Çözümler Nelerdir?

Yumurta akı, günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biridir cilde yararının yanı sıra kırışıklıkları azaltmak için de başarılı bir yöntemdir. Bu yöntemde yumurta akı köpüklü olana kadar karıştırılmalıdır daha sonra göz çevresi ve kırışıklıkların üstüne elmacık kemiklerine sürülür 10 dakika bekletilir ve soğuk su ile ıslatılmış bir pamuk yardımıyla cilt temizlenir bu işlemi haftada 2 defa yapabilirsiniz.

Papaya, cilt hastalıklarını iyileştirmek için kullanılır aynı zamanda içindeki C vitamini ile kolajen üretir. Papaya dilim şeklinde kesilmelidir bu dilimler alınarak cilt ovalanır yaklaşık 10 dakika cildin kuruması beklenir bu işlemi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Limon, içindeki sitrik asit ile göz altı kırışıklıların kurtulmak için kullanılır ayrıca çok güzel sıkılaştırır. Taze sıkılmış limon ile kırışıklıklara masaj yapılır 15 dakika kadar devam ettikten sonra cilt soğuk su ile durulanır. Bu işlem günde 2 kez uygulanılabilir.

Süt, ölü hücrelerin dökülmesi ve kırışıklıkların giderilmesinde sıkça kullanılır süt içinde ciltteki kolajen üretimini teşvik eden glikolik asit içerir. Her Gün düzenli süt içilmelidir ayrıca bir bezi sütle ıslatarak kırışık olan bölgeye uygulayabilirsiniz işlem sonunda 10 dakika bekletin ve durulayın bunu haftada 5-6 kez yapabilirsiniz.

Hint yağı, cildi yumuşatırken aynı zamanda kaz ayağını yok etmektedir yatmadan önce kırışıklıkların üstüne birkaç damla damlatılır ve masaj şeklinde uygulamalısınız gece ciltte kalmalı uyandığınızda ise ılık su ile yıkamalısınız.

Hindistan cevizi yağı, sağlıklı nemlendirici olmanın yanı sıra yüksek miktarda bulunan E vitamini ile deri hücrelerini besler ayrıca içinde sarkmaları engelleyici linoleik asit vardır bu yağı yatmadan önce her gece göz altı kırışıklık çevresine uygulamanız yeterlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.