Vipbakim

Yüz Kızarıklığı İçin Doğal Yöntemler

Yüz Kızarıklığı İçin Doğal Yöntemler

Özellikle açık tenlilerin şikayetçi olduğu cilt kızarıklığı, genelde yanaklarda olur. Hassas ve alerjik ciltlerde daha çok görülür. Bu durumun en önemli sebebi kılcal damarların yüzeye daha yakın olmasıdır. Ancak başka sebepler de olabilir. Bu nedenle kızarıklığa sebep olan şeyi bulup, önlem almak gerekir. Mesela vücut ısısını sabit tutmak, alerjenlerden uzak durmak, kullanılan cilt bakım ürünlerine dikkat etmek alınacak önlemlerdendir.

Kızarıklık ciddi boyutta değilse kozmetik ürünleri, makyaj gibi geçici ürünler yeterli olacaktır. Ancak sürekli olan ciddi bir kızarıklık varsa doktora görünmekte fayda vardır.

Yüz Kızarıklığı İçin Doğal Maske

Özellikle yanaklarda oluşan kızarıklıklar için bu maskeyi deneyebilirsiniz. Cerrahi yöntemlere başvurmaktan daha kolay ve zahmetsizdir. Bu nedenle karar vermeden önce şu kürü denemelisiniz.

Yeşil ya da kırmızı olması fark etmez çeyrek elmayı kabuğu ile rendeleyin. Üzerine 2 çay kaşığı yumurta sarısı ekleyin. Karışımı cildinize sürerek 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve nemlendirici sürün. Haftada bir kez bunu uygulayın.

Kılcal Damar Tedavisi

Yüzde kalıcı kızarıklık mevcutsa sebebi genelde kılcal damarlardan kaynaklanır. Özellikle kılcal damar çatlamaları fark edilir kızarıklık yapar. En çok burun çevresi ve çenede görülür. Ancak yanakta da olabilir. Bu durum tedavi edilmelidir. Aksi takdirde kalıcı bir hal alır. Tedavi ise lazer yoluyla yapılır. Bir dermatoloji uzmanı tarafından bu tedavi yapılmalıdır. Cinsiyet, yaş gibi etkenler fark etmeksizin herkese uygulanabilir. Anestezi ya da cerrahi yöntem kullanılmadan lazer yoluyla tedavi yapılır. Yüz kızarıklığı lazer tedavisi 1-4 seans aralığında yapılır ve yaklaşık 4-6 haftalık aralıklarla seanslar uygulanır. Her seans 5-25 dakika sürer.

Lazer tedavisi dokulara zarar vermez. Hızlı ve etkili şekilde tedavi ederken, en az acı hissedilir. Özellikle doğum nedeniyle kadınlarda olan yüz ya da vücudun diğer yerlerindeki kızarıklıklarda bu yöntem çokça kullanılır.

Yüz kızarıklığının şekli, derinliği ve kalıcılığına göre kendinize bir yöntem belirleyebilirsiniz. Kızarıklığın ne zaman ve hangi etkenlerle oluştuğunu takip etmeniz işinizi ve tedavi sürecini daha da kolaylaştıracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.