Vipbakim

Yüz Temizlemede En Çok Yapılan Hatalar

Yüz Temizlemede En Çok Yapılan Hatalar

Yüz temizleyici ürün tercih ederken öncelikle cilt tipine uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ciltte kuruluk, tahriş, kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Hatta hassas olan ciltlerde kızarıklık gibi istenmeyen durumlar da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle her bulunan yüz temizleyici ürünler hemen satın alınmamalı, içeriği okunarak cilde uygun olanlar tercih edilmelidir.

Yüz temizlemede en sık yapılan hatalar içerisinde genellikle ilk sıralarda yüzü çok sık yıkamak gelmektedir. Çok sık yıkanan yüz yağlanmaya daha meyilli hale gelmektedir. Bu nedenle gün içerisinde yüzü iki kere yıkamak yeterli olmaktadır. Buna ek olarak akşam yatmadan evvel losyon ile cilt temizlenebilir ve ılık su ile yıkanabilir. Eğer yüzde makyaj varsa öncelikle cildin makyajdan arındırılması gerekmektedir.

Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Genellikle yüz temizliği için pek çok insan yüzünü sıcak su ile yıkamaktadır. Oysa bu son derece yanlıştır. Bunun yerine soğuk ya da ılık su ile yıkamak daha sağlıklıdır. Özellikle soğuk su ile yıkamak yüzdeki kan akışını aktif hale getirerek daha canlı bir cilde sahip olunmasını sağlar. Sıcak su ise ciltte kuruluk meydana getirerek cilt dengesini bozmaktadır.

Yüz temizliğinin sıklığına da dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için yüz temizleme peelingi çok sık yapılmamalı, haftada en fazla iki ya da üç kez yapılmalıdır. Aksi takdirde cilt kuruluğu, tahriş gibi durumlara yol açmaktadır. Buna ek olarak peeling yaparken yüze direk el ile temas etmek ve masaj yaparak uygulamak tavsiye edilir.

Yüz Temizliğinde En Sık Yapılan Yanlışlar

Genel olarak insanlar yüz temizliğini sabun ile yapmaktadır. Ancak yüz sabunlandığında iyice durulanması gerekmektedir. Aksi takdirde yüzde bulunan gözenekler kimyasal maddeyle dolmakta ve bu da cilt için zararlı olmaktadır.

Yüz temizliği için alınan ürünlerin içerisinde paraben olmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum sadece yüz için değil saç ürünleri için de geçerlidir. Genellikle bitkisel içerikli doğal ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca temizliğin ardından yüzü kurularken havlu ile baskı yapmak yerine yumuşak hareketlerle yüz kurulanmalıdır. Böylece yüz temizliğinde hata oranı sıfıra indirilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.