Vipbakim

Yüzdeki lekeler nasıl geçer? Evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler

Yüzdeki lekeler nasıl geçer? Evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler

Yüzdeki lekeler önemsenmediği takdirde giderek koyulaşmaya ve daha büyük bir alana yayılmaya başlayabilir. Bu yüzden yüzdeki lekeleri giderebilmek için yapılacak ilk işlem var olan lekelerin daha büyük ve daha geniş bir alana yayılmasını önlemek daha sonrasındaki işlem ise lekelerin küçülerek yok olmasını sağlamaktır. Yüzdeki lekeler farklı boyutlarda ve farklı renklerde olabilmekte. Bizim ülkemizde kişilerin yüzlerinde bulunan lekelerin çoğunluğu güneşin zararlı ışınlarından korunulmadığı ve bunun alışkanlık haline getirilmediğinden kaynaklıdır. Diğer cilt lekeleri ise zamana bağlı olarak yaşın ilerlemesi ve ayrıca cilt temizliğine önem verilmemesinden kaynaklıdır.

Bu yazımızda yüzdeki lekeler nasıl geçer, hangi doğal yöntemler kullanılmalıdır ve yüzdeki lekeler için ne zaman medikal bir çare aranmalıdır bundan bahsedeceğiz. Siz de yüzdeki lekeler nasıl geçer merak ediyorsanız, yazımızda bahsettiğimiz doğal yöntemlerden, eğer gerekiyorsa dermokozmetik ürünlerden ve son aşama olarak da medikal yöntemlerden bahsedeceğiz. Öncelikli olarak yüzdeki lekeler için doğal tedavi yöntemleri nelerdir, cilt lekelerine hangi doğal çözümleri tavsiye ediyoruz ve yüzdeki lekeleri geçirebilecek doğal maske tariflerinden başlayalım.

Yüzdeki Lekeler İçin Doğal Maskeler

Yüzünüzde var olan yara izleri, sivilce izleri veya güneşten kaynaklı izler cildinizde oluşabilecek cilt lekelerini tetiklemektedir. Yazımızda paylaşacağımız maskeler ile yüzdeki lekelerden büyük ölçüde kurtulacak ve daha pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşabileceksiniz. Yüzdeki lekeler için doğal maske tarifine geçmeden önce birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse; bunlardan ilki hiç şüphesiz ki yaz kış ayırt etmeden güneş kremi kullanmanızdır. Bir diğer tavsiyemiz ise denediğiniz bütün doğal yöntemlere rağmen cilt lekelerinde herhangi bir açılma veya küçülme görmüyorsanız bu durum belki de doktorunuzun tavsiye edeceği yöntemler veya tedaviler ile açılabilir boyuttadır. Bu yüzden bir doktora görünmenizde hiç bir sakıncası yoktur.

Leke Açıcı Maske Tarifi

Gerekli Malzemeler

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı / süt

Bir çay kaşığı kabartma tozu

Bir çay kaşığı limon suyu

Bir yemek kaşığı domates püresi

Bir yemek kaşığı kil veya pirinç unu

Maskenin Hazırlanışı

Yukarıda malzemelerinden bahsettiğimiz maske daha çok karma ve yağlı cilt tipine sahip kişilere hitap etmektedir. Ama çok etkili olması dolayısıyla içerisine zeytinyağı yerine süt ekleyerek kuru ciltli kişiler için de uygun hale getirilebilir. Bu yüzden siz kendi cilt tipinize uygun olan malzemeyi ekleyerek hepsini karıştırın. Yüzdeki lekeler için çok etkili olan bu maske cilde uygulandıktan sonra eğer kalıyorsa daha sonra uygulamak için kalan maske bekletilmemelidir. Çünkü maske ancak taze olarak uygulandığında etki etmektedir. Cildinize bir maske fırçası ile bir veya iki kat uygulayarak maskenin kurumasını bekleyin. Yeteri kadar bekledikten sonra maske kuruduğunda ılık su yardımı ile maskeyi cildinizden arındırın ve sonrasında dilerseniz kendi cilt nemlendiriciniz ile dilerseniz de doğal bir nemlendirici olarak aloe vera jelini cildinize uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Lekeler İçin Salatalık Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler

Bir adet orta boy salatalık

Yarım su bardağı pirinç unu

Bir yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı

Yüzdeki lekeler üzerinde salatalığın çok eski zamanlardan beri bilinen bir etkisi var. Yukarıdaki malzemeleri kullanarak özellikle kuru ve normal cilt tipine sahip kişiler oldukça güzel sonuçlar alabilirler. Maskenin hazırlanması için salatalığı blenderdan geçirebilir veya rendeleyebilirsiniz. Sonrasında diğer malzemeleri de üzerine ekleyin ve maskenin uygulanabilmesi için homojen bir karışım elde edinceye kadar karıştırın. Maske son halini aldığında cildinize uygulayın ve özellikle yüzdeki lekelerin daha çok olduğu bölgelere daha fazla uygulayarak yaklaşık olarak 15 20 dakika kadar bekleyin. Bu süre zarfında yüzünüze uyguladığınız maske hem cildinizi nemlendirirken hem de cildinizin beyazlamasına yardımcı olur. Maske cildinizde kuruduktan sonra özellikle soğuk su ile yıkamanız çok önemlidir. Haftada bir veya iki kere kullanıma uygun olan bu maskeyi dilerseniz boyun, omuz ve dekolte bölgenizede uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Lekeler İçin Dermokozmetik Ürünler Nelerdir?

Yüzdeki lekeler bazı durumlarda doğal yöntemler ile geçmeyebilir. Bunun sebebi ilerleyen yaş veya lekelerin çok uzun zamandır yüzde var oluyor olması olabilir. Bu gibi durumlarda doktorlar da dahil olmak üzere pek çok güzellik uzmanı dermokozmetik ürünleri önerebilir. Bunun başlıca sebebi ise dermokozmetik ürünlerde kullanılan bileşenlerin cilt yenilenmesini sağlayıp cilt lekelerinin oluşmasını sağlayan koyu renkli pigmentlerin yok edilmesinde çok daha başarılı olmasıdır. Bu aşamada alacağınız dermokozmetik ürünün içerisindekileri araştırıp almanız sizi hem ekonomik açıdan hem de beklentinizi ne ölçüde tutacağınız konusunda rahatlatacaktır. Dermokozmetik ürünler çoğunlukla eczanelerde satılmaktadır. Bunun yanı sıra kişisel bakım marketlerinde ve büyük mağazalarda da bulunabilmektedir. Dermokozmetik ürün alırken en çok dikkat edilmesi gereken şey ürünün son kullanma tarihidir. Kullanma süresinden çok daha kısa son kullanma tarihine sahip olan ürünlerde yapılan indirimler sizi yanıltabilir fakat dikkat ederseniz ekonomik açıdan da sıkıntı yaşamamış olursunuz. Bu yüzden alacağınız dermokozmetik ürünü internet sitelerinden birisinden alıyorsanız mutlaka firmanın güvenilir olmasına dikkat edin ve daha önce alışveriş yapmış kişilerin yorumlarını dikkate alın.

Yüzdeki lekeleri geçirebilecek dermokozmetik ürünlerin ilki gece ve gündüz kullanımı ayrı olan cilt kremleridir. Özellikle gece kremleri cildin yeniden yapılandırılmasını, onarılmasını ve sabaha daha canlı görünmesini sağlayacak bileşenlerden oluşur ve cilt lekeleri üzerinde gündüz kreminden daha fazla etkiye sahiptir. Eğer siz de dermokozmetik bir cilt kremi kullanacaksanız set halinde tercih ederseniz hem daha ekonomik olacak hem de gece yapılan onarımın devamı gündüz de uygulanabilecek. Çoğu dermokozmetik gündüz nemlendiricilerin ve cilt kremlerin içerisinde güneş koruma faktörü de bulunduğu için yeniden leke oluşumunuda engellemiş olacaksınız.

Dermokozmetik cilt kremlerinin dışında bir de cilt serumları bulunmaktadır. Kremlere nazaran çok daha etkili ve daha yoğun olduğu için lekeler üzerinde daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Bu yüzden dermokozmetik bir leke serumu ile yaklaşık olarak iki üç ay içerisinde gözle görülür sonuç elde edebilirsiniz. Cilt serumları daha çok gece kullanımına uygun olup kullanmadan önce cildin mutlaka etkili ve güzel bir şekilde temizlenmesi sonrasında cilt serumun uygulanması gerekir.

Yüzdeki Lekeler İçin Medikal Yöntemler

Doğal yöntemler ve dermokozmetik ürünler ile yüzdeki lekelere çözüm bulunamıyorsa son çare olarak medikal yöntemlere başvurulabilir. Yüzdeki lekeler için iki farklı medikal yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi lazer ile yapılacak leke tedavisi iken ikincisi cildi soyarak yapılacak olan leke tedavisidir. Lazer ile yapılacak olan medikal leke tedavisi bir kaç seans sonrasında çözüm almaya daha elverişlidir. Ayrıca cildin soyularak yapılmasına nazaran çok daha acısıdır. Lazer ile yapılacak leke tedavisi mutlaka uzman bir doktor veya güzellik uzmanı tarafından yapılmalıdır. Özellikle merdiven altı diye tabir edilen hiçbir güzellik merkezinde cildinize lazer tedavisi yaptırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kimyasal peeling yani bir diğer adı ile cildin soyulması ile yapılacak leke tedavisinde cilt tipinize ve lekelerinizin renginin koyuluğuna göre yapılacak olan kimyasal soyma işlemi diğer yöntemlere nazaran ağrılı ve acılıdır. Son çare olarak düşünülen kimyasal peeling yöntemi kişiden kişiye farklı seans sayılarını gerektirir. Bu yöntemde oldukça hızlı ve başarılıdır yüzdeki lekeler üzerinde. Yine uzman kişiler tarafından yapılmasını tavsiye ettiğimiz cilt soyma işlemini alelade bir yerde yaptırmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yüzdeki lekeler için birbirinden farklı ve alternatif yollardan bahsettiğimiz yazımızda bizim ilk tercih ettiğimiz yöntem elbetteki doğal yolları kullanmanızdır. Genellikle de ağrısız ve ekonomik olması dolayısıyla tercih edenlerin daha çok olduğu doğal yöntemler ile yüzdeki lekelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Üstelik bunu kendi evinizde bulunan malzemelerle ve kendi evinizin konforunda yapabileceğiniz de düşünüldüğünde oldukça mantıklıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.