Vipbakim

Yüzdeki Yağlanma Nasıl Geçer

Yüzdeki Yağlanma Nasıl Geçer

Yüz bölgesindeki aşırı yağlanma sonucu yüzünüzde pürüzler ve sivilceler oluşmaktadır. Bu sivilce ve pürüzler hem kötü bir görüntü oluşturduğu gibi hem de önlem alınmadığı taktide yüzünüzde kalıcı izler bırakabilmektedir. Özellikle genç kız ve erkekler bu cilt problemi karşısında daha sorunlu olmaktadırlar. Hatta bazı kişilerde bu problemler kendi özel hayatında da sorunlara yol açabilmektedir. Yüzdeki yağlanma sorunu için öncelikle problemin nedenleri araştırılır. Daha da ilerlemesi durumunda uzman bir hekimden kesinlikle yardım alınmalıdır.

Yüzdeki Yağlanmanın Sebepleri

Cilt ve özellikle yüz bölgesinin aşırı yağlanmasının ana nedeni yağ bezlerinin aşırı çalışması ve bunun sonucunda yaş bezlerinin aşırı salgı salgılamasıdır. Zaten bu salgılar bir süre sonra yüzde birikerek bir tabaka oluşturur. Siyah nokta ve akneler bu şekilde oluşmaktadır. Cilt sorunları kalıtımsaldır. Fakat gerekli temizlik ve önlemlerin alınması yüzdeki etkiyi en aza indirmektedir.

Özellikle yüze çok fazla makyaj yapılması ve daha sonra bu makyajın gerektiği gibi temizlenmemesi, aşırı stres altında kalma başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca bazı kan dolaşımı rahatsızlıklıları, hormonal dengesizlikler, Parkinson gibi hastalıklar, zayıflamaya yönelik yapılan yanlış diyetler, bazı ilaçların kullanımı sonrasında yan etki olarak, dengesiz ve sağlıksız beslenme yüzde yağlanmaya sebebe olan etkenler olarak sıralayabiliriz.

Yağlı Yüzler İçin İpuçları

Sebepleri ne olursa olsun yağlı ciltler ve yüzler bakımı en zor olan cilt tipidir. Fakat bu yağlanma kesinlikle baş edilemez değildir. Öncelikle ağır makyajlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Daha sonra ise kaliteli makyaj temizleyiciler ile iyice temizlenip yüzümüz nemlendirici sabunlarla ve bol su ile yakınmalıdır. Özellikle hava kirliliği olan yerlerden uzak durulmalıdır. Çünkü yağlı yüzlerde gözenekler kapandığı zaman hemen sivilce, akne ve siyah noktalar oluşmaktadır.

Hafif nemlendiriciler ile yüzünüz sürekli nemlendirilmelidir. Ayrıca çeşitli yüz maskeleri yapılarak gözenekler sürekli açık tutulabilmektedir. Beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmelidir. Bol lifli yiyecekler tüketilmelidir ayrıca bol sıvı tüketilmesi yağlanmanın önüne geçmektedir. Yine cilt bakımı için tercih edilen bakım ürünlerinin su bazlı olmasına da dikkat edilmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere cildimiz toniklerle temizlenmesi oldukça fayda sağlayacaktır. Yağlı ciltler için ipuçları bu şekilde sıralanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.