Vipbakim

Yüze İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Yüze İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Cilt bakımı önce iyi bir beslenme ile mümkün olacaktır. çünkü en iyi cilt bakımı, iyi bir beslenme ile olasıdır. Tüketilen gıdaların cildiniz ile doğrudan alakası bulunmaktadır. Bu gıdalar cildinizi iyi veya kötü yönde etkileyecektir. Besin değerleri yüksek olan gıdaların tüketilmesi, vücudunuz için gerekli olan mineral ve vitaminlerin düzenli bir şekilde alınması, sağlığınız açısından olduğu gibi cilt sağlığınız açısından da önemli olmaktadır. Cilt için gerekli olan vitaminlerde bulunan mineraller ve vitaminler cildin esnekliği ve kırışıklık oluşmasını önleyen elastiki liflerin oluşumu için kullanılmaktadır. Cildinize iyi gelen vitaminlerle donatılan yiyecekler, cildinizin tahribatına neden olan oksidatif hasarları önlemekte yardımcı olmaktadır. Doğru yağ kaynaklarından yararlanmak ise cildinizin yumuşak ve aynı zamanda nemli olmasını sağlamaktadır. Bütün bunlarla birlikte cildiniz için en önemli tüketilmesi gereken şey ise su kullanımıdır.

Cilt sağlığın için gerekli olan gıdalar

Yüze iyi gelen besinler içinde havuç en önemli gıdaların başında gelir. Bu A vitamini yönünden çok zengin olan yiyecek türü yemeklerde pişmiş olarak kullanıldığı gibi, aynı zamanda salata olarak da çiğ tüketilebilmektedir. Birçok kozmetik ürününde kullanılan retinol içeriğinin havuçta fazlası ile bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle havuç da cilt için doğal retinol ihtiyacını gidererek antioksidan etkisi ile cilde güzel bir görünüm sağlayabilir. Havuç dışında A vitamini bakımından zengin olan gıdalar arasında süt ve kepekli tahıllar vardır. Likobin içermekte olan domates, antioksidan görevi görmesi de cildin yaşlanma belirtileri ile birlikte yaşlılık lekelerine ve kırışıklıklara karşı korumaktadır. Ayrıca domates kullanımı ile cildin güneş ışınlarından göreceği zarar etkin bir biçimde önlenmektedir. Balık türleri de içerdikleri vitaminler sayesinde yüze iyi gelen besinler arasında yar almaktadır. Somon ve tuna gibi yağlı olan balıklar omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için cilde zararlı olan alerjik reaksiyonlar nedeniyle tahriş olmasında iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Aynı zamanda bu tür balıklar cildi nemli tutmak suretiyle, cilt kurumasının olumsuz etkileri ve güneş ışınlarına karşı korunmasına yaramaktadır. Soman gibi soğuk deniz balıkları, cilt için önemli olan selenyum minerali bakımından oldukça zengin bulunmaktadır.

Cilt bakımında diğer doğal vitaminler

Bütün bunlarla birlikte cilde çok iyi gelen diğer tüketilebilecek gıdalar geldiğimizde ceviz ve bademi görmekteyiz. Bu yiyecekler elimizin altında mutlaka bulunması gereken gıdalardır ve kuru yemiş türünde oldukları için sıklıkla tüketilmesi de kolaydır. Portakal da meyve olarak tüketilmesi kolay ürünlerden birisidir. Ancak portakalı kış aylarında doğal mecrasında tüketmek en güzelidir. Yaban mersini ve yumurta da bu tür yiyeceklerdendir. Kahvaltıda mutlaka yumurta tüketmek gerekmektedir. Yumurta ayrıca cilt hücrelerini güçlendirdiği için ben ve cilt lekelerini önlemeye yarar. Yeşil yapraklı sebzeler de C vitamini ile birlikte cilde ve vücuda faydalı olan demir içermektedir.

Etiketler: