Adım Adım Kilo Verme Yöntemleri

Geçmişten günümüze kadar insan hep kilo vermek için çaba göstermiştir. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi çok az insan başarabilmiştir. Aslında kilo vermek sabır işidir. Kilolar verilirken kiloların yağdan gitmesine dikkat edilmelidir. Verilen kilolar kalıcı olmalıdır. Yoksa sürekli kilo alıp vermek çatlakların oluşmasına neden olacaktır. İç disiplin olmadan kilo verilemez. Bunun için açlığa ve sıkıntıya rağmen büyük bir kararlılık gösterilmelidir.

Mevcut kiloyu korumak, bazen kilo vermekten daha zor olabiliyor. Bunlara dikkat etmek gerekir. Aşağıda adım adım kilo verme yöntemleri gösterilmektedir.

Yemek Düzeni

Tabağa ne kadar yemek alındığına dikkat edilmelidir. Porsiyonlar küçük olmalı, yiyecekler sağlıklı olmalıdır. Çok yemek yemek önemli değil, önemli olan tok hissetmektir, yemek yeme aynı zamanda meatabolizmayı da hızlandırır. Özellikle lifli ve posalı gıdalara yönelmek gerekir. Yağdan uzak durulması gerekir. Ekmek miktarını azaltmak ve bol bol seze ve meyve tüketmek gerekir. Uyumadan 3 saat önce yemek yenmemelidir.

Miktarı Azaltma

Belirli bir miktar yemek tüketiliyorsa bunu zamanla yavaş yavaş azaltmak gerekir. Hiçbir şekilde öğün kaçırılmaması gerekir. Çünkü birçok kişi aç kalarak aslında kilo alır. Çünkü aç kalındığında vücuttaki savunma mekanizması yağ depolamaya başlar. Yani yapılması gereken aç kalmak değildir.

Küçük Tabaklar

İlk olarak yemeğe otururken belirli bir tabak ölçütü bulunmalıdır. Yemek küçük tabağa konulursa daha az yenmiş olacaktır. Tabağın tamamı doldurulabilir.

Sağlıklı Beslenme

Abur cubur yiyecek listesinden çıkarılmalıdır. Sağlıklı yiyeceklere alışma süresi başlamalıdır. Yerine sağlıklı besinler tüketilmelidir. Tabi çok sevilen sağlıksız yiyecekler bir anda hayattan çıkamaz. Zamanla bu yiyecekler azaltılmalı. Yerine meyve tüketmeye çalışılmalı.

Egzersiz Yapma

Kilo verme de sonraki aşama egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken kural çok fazla aşırıya kaçmamaktır. Günde en az yarım saat egzersiz yapılmalıdır. Ya da günde yarım saat koşmak ta iyi gelecektir. Egzersiz de kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Vücudun sıkılaşmasına katkıda bulunmaktadır. Sadece besinlerle kilo verilir ama sarkık bir deri çıkar ortaya bunu sporla en aza indirgemek için egzersiz yapılmalıdır. Sadece spor yaparakta zayıflanmaz. En fazla vücut olara biraz incelir ama tartısal olarak almış bile gözükebilir. Diyet yapılmadan kilo verilmiyor. Spor yapmadan da yağlar gitmiyor.

Kalori Hesaplama

Yiyeceklerin içindekiler kısmı okunmaya başlanmalıdır. Alınan yiyeceğin yağ, kalori, değerlerine sürekli bakılmalıdır. Şekerli yiyecekler sağlıksız kalorilerdir. Her alınan yiyeceğin kalori değerleri kontrol edilip günlük alınan kalori hesaplanmalıdır.

Pes Etmemek

Adım adım kilo verme yöntemleri ile istediğiniz kiloya hemen ulaşılmadığında pes etmeyin. Amaç adım zayıflama ve zayıfladıktan sonra da bu kiloyu korumaktır. Bir kaç günde 5-6 kilo vermek sağlıklı değildir. Büyük ihtimallide giden kilolar yağdan olmadığı için geri alma ihtimali çok yüksektir. Önemli olan pes etmemek, Motivasyon sahibi olmaktır.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top