Bölgesel Zayıflama Nedir?Bölgesel Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Bazı kişiler kilo aldıklarında sadece bazı bölgelerinden alırlar. Kimi göbek bölgesinden kimi bacak bölgesinden kimi kalçalarından kilo alır. Bu istenmeyen bir durumdur. Çünkü kilo alırken orantısız almanız hainde dış görünüşünüz biçimsiz olacaktır. Tabi ki bu durum genetiktir. Bazen kilo almanız durumunda yüzden değil de sadece göbekten alırsınız. Kilo verdiğiniz de ise daha çok bu kilo kaybı yüzünüzden belli olur.

Tüm bunlar beslenme ile alakalı ancak bir o kadar da genetiktir. Bu durum genetik diye kalıcı olacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü yapacağınız diyet ve sporla bu durumdan kurtulabilir daha sağlıklı bir hale ve hoş görünümlü bir fiziğe kavuşursunuz. Çünkü orantısız vücut hatlarından dolayı Üst tarafınız M ise alt tarafınız L beden olabilir. Parça parça alımlarda sıkıntı yaşamazsınız ancak tek parça bir elbise aldığınız da bu durum daha zorlaşacaktır.

* Eğer bozuk hamur işi bir beslenme tarzınız varsa ve güzel bir görünüme kavuşmak istiyorsanız bu beslenme tarzını rafa kaldırın!!

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Sebze ağırlıklı beslenerek ekmek, patates, ağır yağlı yemeklerden vs. uzak durun.
 2. Ekmek sadece kahvaltıda kullanın ve bunun da kepekli ekmek olmasına dikkat edin.
 3. Yaz aylarında şeker ihtiyacınız karpuzdan karşılayabilirsiniz.
 4. Ayrıca günde 1 fincan şekersiz Türk kahvesi için.
 5. Akşam yemeklerinizde et yapacaksınız kızartma değil de haşlama yapmalısınız.
 6. Ayrıca her akşam yatmadan yarım saat önce 1 kase zerdeçallı yoğurt yiyin. Bu yoğurdu yedikten sonra yatın. Bu yoğurt vücudunuzdaki fazla yağları yakacaktır. Hatta karaciğer yağlanması, yüzdeki sivilce vs. iyi gelmektedir.

* Sadece yemeyle zayıflama elde edemezsiniz özellikle bununla beraber düzenli bir şekilde spor yapmanız gerekir.

Bölgesel Spor Hareketleri

 • Hepinizin bildiği bölgesel hareketlerden biri mekiktir. Mekik çekme pozisyonu alarak yapabildiğiniz kadar yapın. Bu harekete karın bölgenizdeki yağları yakarsınız.
 • Çömelme hareketi de bacaklarınıza iyi gelir. Bacaklarınızı omuz hizasında açın, ilk defa yapacaksanız 5 kere yapın ve çömelin kalkın. Bu hareketi yavaş yavaş yapın.
 • Merdiven çıkma hareketi;30 cm yüksekliğindeki bir tahta veya sağlam plastiğe merdiven çıkıp iner gibi hareket yapın. Bu işlemi step tahtası ile de yapabilirsiniz.
 • Bisiklet sürme; bu hareket bacak kaslarınızı çalıştıracaktır. Bisiklet sürmek zevkli bir spordur. Mümkün olduğunca imkânınız varsa gerçek bisiklet sürün yoksa da spor merkezlerindekileri kullanın. Bisiklet sürerken hızlı yağ yakarsınız.
 • Yürüme; yağ yakma işinde yürüyüş de önemlidir. İmkânınız varsa bol oksijenli yürüyüş alanlarında yaparak ruhunuzu da dinlendirin. Her gün yapacağınız 1 saat tempolu yürüyüş ile etkisini göreceksiniz.
 • Bacak çekme; yere sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı kendinize doğru çekin ve tekrar yere paralel biçimde uzatın. Bu hareketi birkaç kez tekrarlatın. Hem karın bölgeniz çalışacak hem de bacak bölgenizin çalıştığını hissedeceksiniz. Bu hareketi yapabildiğiniz kadar tempolu yapın.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top