Vipbakim

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır

Sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebilmemiz adına, ideal kilomuzda olabilmemiz ve ideal kilomuzu yaşadığımız müddetçe gerek sağlıklı beslenerek gerekse hayatımızdan egzersizleri eksik etmeyerek korumamız gerekmektedir.

İdeal kilo hesaplama cetveli; tamamen sizin kilonuz ve boyunuzun birbirine orantılanması için oluşturulmuş bir hesaplama birimidir. üstelik bu hesaplamalar yapılırken, insan vücudundan verilen her kilonun sağlıklı yaşam adına en az 3-4 yıl gibi bir süre daha ömür uzattığı bilgisi göz önünde bulundurulursa; her bireyin mümkün oldukça ideal kilo verme hızını da hesaba katarak  bu ölçülerini tutturması gereklidir.

İdeal kilo hesaplama yaşa göre yapıldığında, aynı zamanda ideal boy hesaplaması da yapılmalıdır. Çünkü sonuç olarak çıkacak oran bu iki değerin birbirine oranlanması şeklinde olacaktır. Günümüzde çoğu internet sitesinde yer alan vücut kitle indeksi tablolarına bakıldığında, kendi kilonuzun ve kendi boy ölçünüzün kesiştiği noktalarda hesaplamanızın hangi değerlerde olduğunu öğrenmeniz olağandır.

İdeal kilo hesaplama yaşa ve boya göre yapıldıktan sonra, çıkan sonuçlarda kilonuzun normal mi, aşırı mı, obezite boyutunda mı olduğu ortaya çıkmaktadır. Elde edilen değerler doğrultusunda kilonuz her zaman fazla değil, bazı durumlarda olmanız gerekenden az da çıkabilir. Bu tip durumlar karşısında da yapılması gereken, hiç geciktirmeden olmanız gereken ideal kiloya kavuşmak adına bir takım çabalar içerisine girmektir.

İdeal kilo hesaplanması nasıl elde edilir?

Kişilerin her birinin ideal kilo hesaplanması yapılırken; kilolarının sayısı, boylarının karesine matematiksel işlemlerle bölünmesi işlemi gerçekleştirilebilir. Yani çıkan değerler her kişinin vücut kitle endeksine göre değişiklik göstermesi muhtemeldir.

Örnek verilecek olursa; erkeklerde ya da kadınlarda olması gereken standart ölçüm skalası 20 ve 25 sayılarının değerleri arasında olmalıdır. Ancak özel olarak erkeklerde ortalama ve ideal olarak belirlenen sayı 22, kadınlarda ise bu ideal sayı 21 olarak belirlenmektedir.

 

Tüm bu değerlerin sonucunda unutulmaması gereken esas nokta; az önce de değindiğimiz gibi her kadının ve erkeğin vücut değerlerinin değişiklik gösterebilmesinden ötürü, ideal sayıların haricinde her bir birey için ortak bir ideal kilo belirleyebilmek mümkün değildir. Yani çıkan indekse göre kadınların 21 değerini tutturabilmek için her birinin 55 kilo olması veyahut her erkeğin 22 indeksini tutturabilmek için 80 kilo olmasının mümkünatı yoktur.

İdeal Kilo Hesaplama Aracı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.