Kilo Verirken Dikkat Edilecekler

Sağlıklı ve formuna düşkün her insan için kilo verirken dikkat edilecekler listesi oldukça önemlidir. Kısa zamanda aşırı kilo kayıpları ile kilo vermek ve bu diyetleri uygulamak oldukça zararlı olduğu gibi tekrar daha fazla olarak alımı da mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo verirken dikkat edilecekler yöntemleri sizler için sıraladık, buyurun.

Bol Bol Su İçin

  • Diyet konusunda su tüketimi oldukça önemlidir. Gün içerisinde en az 2 veya 3 litre su tüketmelisiniz. Aksi takdirde vücut yağlarınızın atılması aksayacaktır. Az miktarda su içildiğinde, vücudunuz ihtiyacını karşılayamayacak ve sonrasında içtiğiniz 1 bardak su ile bile ödem oluşabilir, idrar sorunu yaratır ve kilo vermenizi zorlaştırır. İdrarınızın renginin yoğun ve sarı olabilmesi kişinin az su içtiği anlamı taşımaktadır.

Düzenli Kahvaltı Çok Önemlidir

  • Sabah kahvaltısını düzenli olarak yapmıyorsanız kilo vermeniz oldukça zorlaşacaktır. Metabolizmanız, uyandıktan sonra kahvaltı yapıldığında hızlanacaktır. Kahvaltı yapılmaksızın öğle yemeğine kadar aç kalmak, yavaşlamış olan metabolizma hızınıza karşı artmış bir iştah ile daha fazla yemek yiyeceğinize ve kilo alacağınıza bir işarettir. Özellikle sabahın erken saatlerinde, düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı sizin metabolizma hızınızın artmasını sağlayarak rahat bir şekilde kilo vermenize yarayacaktır. Ne yeniyorsa yensin, mide 5 saat içinde boşalacağı için sonraki öğünde fazla yemeği engellemek için kesinlikle 2 ile 3 saat arasında beslenmek faydalı olacaktır. Bundan dolayı daha az yemek yiyeceksiniz.

Ekmeğe Veda Etmenize Gerek Yok

  • Öğünlerinizde ekmek tüketmemeniz kilo vermenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Ana öğünde esmer ekmek tüketilmelidir. Esmer ekmeğin kalorisinin bulunmadığını düşünmek doğru olmayacaktır. 1 dilim ince esmer ekmekle, 1 dilim kadar beyaz ekmeğin kalorisi aynı olmaktadır. Esmer ekmek içerdiği liften dolayı size daha yoğun şekilde tokluk hissi verecek ve bu nedenle az yemek yiyerek doymanızı sağlayacaktır.

Sağlıksız Gıdalara Dikkat!

  • Fıstık, fındık, çekirdek vb. kuruyemişler, sosis, salam, sucuk vb. şarküteri ürünleri, kuru pastalar, bisküviler, kekler ve yağ oranı fazla kalorisi oldukça yüksek fakat hacmi küçük gıdalar kilo vermeyi engelleyebilmektedir. Mesela, 100 gram kadar ay çekirdeğinde yaklaşık 600 kalori, 6 adet fındıkta 60 kalori bulunuyor. Tükettiğiniz miktarın küçük olduğunu düşünseniz de bu gıdalar kilo almanıza yol açabilir.

Egzersiz Sizin Bisikletinizdir

  • Fiziksel aktivitenin arttırılması, metabolizmanızı hızlandıracak en temel faktörlerden biri olmaktadır. Yapacağınız sporun ne olduğu kişi göre değişebildiği gibi kişinin herhangi sağlık sorunu bulunmuyorsa, hafta içerisinde 3 ya da 4 gün boyunca 45-60 dakika kadar orta tempolu bir şekilde yürümelidir. Günlük yaşamınızda yakın mesafelere taşıtlarınızı bırakıp, yürüyüşü tercih etmelisiniz. Ayrıca dans etmek, ev işleriyle uğraşmak fiziksel aktivitelerinizi arttırmada oldukça önemli olduğu gibi fazlalık olan kalorileri yakarak sizlere çabuk kilo vermenizi sağlayacaktır.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top