Kırmızı Biber Yağ Yakımı Sağlar mı?

Yaşamımızı sürdürebilmek için ihtiyacımız olan besinleri almamız gerekmektedir. Özellikle hayatımızı devam ettirmek için temel besin kaynaklarını almalıyız. Vücudumuz için ihtiyacımız olan temel besin kaynakları vardır. Bu besin kaynaklarını ihtiyaç duyduğumuz kadar almalıyız. Besin kaynaklarının alım miktarı yaşa ve cinsiyete göre de değişiklik göstermektedir.

Su, temel besin kaynağımızdır. İnsan vücudu su olduğu sürece başka bir şey yemeden 40-50 gün açlığa dayanabilir. Çünkü uzun süreli açlık durumunda daha önceden depolanmış olan karbonhidrat, yağ ve proteini kullanırız. Ancak, susuzluğa tahammül edip dayanmak oldukça güçtür. İnsan vücudu susuzluğa en fazla 4-7 gün dayanabilir. Çünkü organlarımızın sistemli bir şekilde işleyişlerine devam etmeleri için günlük belli miktarda (önerilen minimum 2 litre kadar) su almamız gerekmektedir.

Susuz kaldığımızda işlevi bozulacak olan ilk organ böbreklerdir. Günlük ihtiyaç duyduğu suyu alıp filtrasyon işlemini sağlamazsa işlevi bozulur, düzgün çalışamadığı için böbrekler hasar görür. Böbreklerin hasar görme belirtileri arasında yan ağrısı, idrar yaparken zorlanma, damla damla idrar yapma, günlük aldığı miktar kadar sıvı çıkışını (idrar ile) sağlayamama, idrarda kan görülmesi, laboratuar tetkiklerinde böbrek fonksiyonunu gösteren değerlerin (BUN, Kreatin, Üre) yüksekliği yer alır. Eğer acil ihtiyaç duyulan sıvı takviye edilmezse diyaliz ile sonuçlanan tablo oluşur.

Besinlerin Kullanım Sırası

İnsan vücudu açlık sırasında öncelikle karbonhidrat depolarını, daha sonra yağ depolarını ve en son da protein depolarını kullanır. 1 gram karbonhidratın kullanılmasıyla 4.3 Kcal, 1 gram proteinin kullanılmasıyla 4,6 Kcal ve 1 gram yağın kullanılmasıyla 9,5 Kcal enerji harcanır. Belirttiğimiz gibi en çok enerji yağların yakılmasıyla oluştuğu için zayıflamak için beslenme uzmanlarının yöneldiği durum yağ yakımının arttırılmasına yöneliktir. Yağların sindirimi zor olduğu için yağ yakımına destek veren bazı yiyeceklerle birlikte yapılan diyet uygulamasından etki sağlamak mümkündür.

Yağ Yakan Besinler

Yağ yakmak şişmanlığın ön planda olduğu ülkemiz için de son dönemlerde çok ön plana çıkmıştır. Bilinen yağ yakan besinlerin aksine herkes tarafından ilgi çekici olan bir besin üzerinde durmak istiyorum. En çok tercih edilen yağ yakma özelliği bulunan besinler şunlardır;

  • Yeşil çay
  • Greyfurt
  • Limon
  • Zencefil
  • Keten tohumu
  • Defne yaprağı
  • Elma sirkesi

Yağ yakan besinlerin başında acı kırmızı biber gelmektedir.

Kırmızı biber: Yemeklere acı tadını ve lezzetini vermesi ile bildiğimiz kırmızı biberin yağ yaktığını da biliyor muydunuz?

A vitamini, Cvitamini ve posa içeriği yönünden yüksek olan kırmızı biber yağ yakıcı etkisinin oluşuyla da önemli bir besin kaynağıdır. Kanda bulunan kötü kolesterolün (LDL) düşürülmesinde de etki sağlar.

Kırmızı biberin yağ yakımını oluşturma mekanizması şu şekildedir;

  • Vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır. Böylece yağların yakılma hızını arttırır.

Kırmızı biberin tüm bu etkilerinin yanında yorgunluğu giderme yönünün de olması tercih edilmesinin sebeplerinin başında gelmektedir.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top