Kışın Formda Kalmak İçin Öneriler

Sağlıklı beslenmek ve spor yapmayı  yaşam stili haline getirmek her daim formda kalmak açısından önemli bir paya sahiptir. İnsanlarımız genellikle spor yapmaktan kaçınırlar ya da yapmaya üşenir. Özellikle kış mevsiminde bu duruma daha çok rastlanır bunun sebebi hareketsizlik daha fazla olur hava şartları vb. sebeplerden ötürü. Yemek yeme alışkanlıklarımız kış mevsiminin etkisiyle değişir, kalorisi daha yüksek yiyecek ve içecekleri tercih etmek etmeye başlarız.

Daha yağlı yemeklere yönelmekteyiz bu da formda kalmamızı engelleyen bir unsurdur. Ama tabikide diyet yapan sağlığına dikkat etmeye özen gösteren insanlarda vardır özellikle bahar döneminde yaz mevsimine hazırlık diyet yapan insan sayısında artış olur. Daha çok kişi diyetisyenlere başvurur ve tıbbı destek alarak rejim yapmayı tercih eder. Spor salonları da kışın formda kalmak açısında önemlidir.

Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Her daim zayıf kalmaya özen göstermek sadece fiziki görünüm açısında önemli  değildir. Sağlıklı kalmak açısından da çok önemli bir paya sahiptir. Spor yapmak bize  her zaman daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunar. Her gün düzenli yürüyüş yapmak ya da koşmak özellikle sabah ya da akşam saatlerinde hem zihni açar hem bedeni rahatlatır hem de yaşam kalitenizi yükseltir.

Kış mevsiminde hasta olmaya daha çok meyilli olduğumdan dolayı metabolizma yavaşlar ve bu durumu kontrol etmek çok zordur.  Bu sebeplerden dolayı kışın formda kalmak için sağlıklı ve düzenli beslenmek en önemli olan durumdur. Ayrıca bol bol su tüketmek sağlık açından ve formda kalmak açısından ayrıca önemli bir paya sahiptir. Baklagil, yumurta, meyve tüketmek gerekir.

Kışın kilo alımına engel olmak  için yapılması gereken diyetleri ve spor çeşitleri tek tek inceleyecek olursak , bol miktarda su tüketmek çok önemli, fastfood’dan uzak durmak daha kalorisi düşük yiyeceklere yönelmek gerekir.

Her sabah içilen bir bardak limonlu su metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya çok büyük etkisi vardır. Akşam yemeğinde sonra yemek yememek ya da acıkma durumda yoğurt ya da meyve tüketmek en faydalı olandır . Gece yemek yemek çok sağlıksızdır. Çünkü yemek yedikten sonra uyumak sindirim sistemi yavaş olacağından kalıcı olur.

Düzenli uyku hayatı sağlık bir yaşam için  dikkat edilmesi gereken unsurlarından içindedir. Geceleri uykusuz kalmak metabolizmayı yavaşlatacağı gibi midede şişkinlik yapar.

Hazır çorba vb gibi hazır yiyecekler tüketmemeye özen göstermek gerekir. Bu gıdalarından içinde kimyasal madde bulunur. Bu kimyasal maddeler kilo aldırır.

Kola, fanta gibi gazlı içecekleri tüketmemek de çok önemlidir. İçlerinde birçok çeşit zararlı madde bulunur özellikle şeker oranı çok çok fazladır. Bir bardak kolanın içinde 7 adet küp şeker bulunur ayrıca kalorisi 700 civarındadır. Bu gibi yeme alışkanlıklarımıza dikkat ettiğimiz takdirde ve ilave olarak spor yaptığımız sürece hem zayıf hem sağlıklı bir yaşam süreriz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top