Sağlıklı Kilo Vermek İçin

Her insanın sağlıklı kilo vermek için alışkanlıklarını ve yaşamını belirli bir düzene sokması gerekmektedir. Öncelikle yaşam tarzınızı sağlığınıza göre bir değişim içerisine sokmalısınız. Günümüzde hızlı ve sağlıksız olan kilo formülleri ile birçok insan sağlığını kaybetmesine hemen ardı sıra hastalıklara yakalandığını bilmekteyiz. Tüm bu nedenleri düşündüğümüzde sizlere, sağlıklı kilo vermek için beslenme planı hazırladık.

Sağlıklı Beslenme İçin Yaşam Planı

Öncelikle kendinize bir beslenme programı oluşturmalısınız. Gün içerisinde tükettiğiniz besinleri, sıvıları ve neler yaptığınızı yazabileceğiniz bir diyet günlüğü niteliği taşıyan, hatta bizzat diyet günlüğünün ta kendisi olan bu defterinize sizlere sağlıklı ve etkili nasıl kilo verebileceğinizi söyleyeceğiz. Not alabilir veya aklınızda bulundurabilirsiniz.

 • Oluşturacağınız program, hayat tarzınıza göre olmalıdır. İş ve çalışma koşullarınız, yemek saatleriniz, tükettiğiniz besinler, olumlu ve olumsuz alışkanlıklarınız bunları kesinlikle bilmelisiniz.
 • Kısa süreler içerisinde verilen kilolar, daha fazla olarak size dönecektir. Şok diyetlerden uzak, az kalorili ve tek besine dayalı diyetleri hayatınızdan çıkarmalısınız.
 • Yediğiniz besinlerde porsiyon miktarına dikkat edin. İştahınızı ve kan şekerini kontrol edebilmek için az ve öz yemelisiniz. Yemek saatlerinizin belirli bir programa girmesi şarttır. Düzenli bir beslenme metabolizmanızı çalıştıracak ve sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulacaksınız.

Tamamen Yağsız Değil Az Yağlı

  • Yağların, vücudunuz için oldukça önemli işlevleri bulunmaktadır. Hormonları düzenleyici, vücudun hareket edebilme özelliği ve sinir sistemini güçlendirmede oldukça önemlidir. Bu nedenle az yağlı yemekler yenebilir.
  • Kan şekerinizin aniden yükselmesine karşı, ayran, yoğurt ve rendelenmiş peynir ve süt ürünlerinin içerdiği proteinler sayesinde kan şekeriniz normale dönecektir.
  • Karbonhidratlara tamamen son vererek, bol protein içeren besinler tüketmeniz hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlamayacaktır maalesef. Özellikle uyarıyoruz, karbonhidratları tamamen kesmemelisiniz, az miktarda tüketebilirsiniz.
  • Düşük karbonhidrat seviyesinin olduğu diyetler, yağ ve protein depolarından önce glikojen depolarına yönelir ve onları yakar. Vücudunuzun kullandığı her glikojen 4 birim su açığa çıkar ve dışarı atılır. Böylece tartıya çıktığınız vakit ağırlığınız azalır. Giden yağlar değil, sadece su olmaktadır. Karbonhidratların kullanılmadığı zaman yağa dönüştüğü ve aşırı karbonhidrat tüketimi de bol miktarda yağ yapacaktır. Bu nedenle karbonhidrat tüketimini nasıl ve ne kadar alacağınız önemlidir. Metabolizmanız, yaşam enerjiniz bu noktada oldukça önemlidir.
  • Tavuk, et, yumurta, balık, yoğurt, süt vb. yiyecekler protein içerdiğinden dolayı tok tutmaktadır. Kan şekerini dengeleyerek, mide boşalmasını geciktirir ve metabolizmayı oldukça hızlandırır. Sonuç olarak hızlıca kilo verebilirsiniz.
  • Tavuk, et, balığı fırında ya da ızgarada pişirerek tüketmeye özen gösterin. Kuru baklagilleri az yağlı pişirmeniz gerekmektedir. Tavuk ve eti sebze ile birlikte karışık fakat az yağlı ya da yağsız sote şeklinde pişirmeniz sağlıklı besin tüketimi konusunda oldukça yararlı olacaktır.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top