Vipbakim

Yürüyerek Nasıl Kilo Verilir?

Yürüyerek Nasıl Kilo Verilir?

Yürüyerek rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Fakat bu yürüyüşün tempolu ve hızlı olması gerekiyor. Sadece yürüyerek kilo vermek istiyorsanız haftada en az 4 gün düzenli yürüyüş yapmalısınız. 1 saate yakın tempolu yürüdüğünüzde hem vücudunuz sıkışacak hem de kilo vereceksiniz.

Yürüyerek nasıl kilo verilir? Merak ediyorsanız; mesela 70 kilo olan bir birey tempolu bir hızda 1 saat boyunca yürüyüş yaparsa ortalama olarak 300 kalori yakar.

Günde 1 Saat Yürüyüşle Kaç Kilo Verilir?

Kilo değişkenlerine göre 1 saat boyunca yürüyen kişilerin yaktıkları kalori oranları aşağıdaki gibidir.

  • 90 kiloya sahip biri 1 saati 6 km hızla yürüdüğünde 450 kalori harcar. ( Yeme alışkanlığı değişmeden 15 günde 1 kilo verilir)
  • 90 kiloya sahip biri 1 saati 5 km hızla yürüdüğünde 370 kalori yakar.  ( Yeme alışkanlığı değişmeden 20 günde 1 kilo verilir)
  • 80 kiloya sahip biri 1 saati 6 km hızla yürüdüğünde 400 kalori harcar. ( Yeme alışkanlığı değişmeden 18 günde 1 kilo verilir)
  • 80 kiloya sahip biri 1 saati 5 km hızla yürüdüğünde 330 kalori yakar.   ( Yeme alışkanlığı değişmeden 23 günde 1 kilo verilir)
  • 60 kiloya sahip biri 1 saati 6 km hızla yürüdüğünde 300 kalori harcar. ( Yeme alışkanlığı değişmeden 25 günde 1 kilo verilir)
  • 60 kiloya sahip biri 1 saati 5 km hızla yürüdüğünde 245 kalori yakar.  ( Yeme alışkanlığı değişmeden bir ayda ortalama 1 kilo verilir)

Yani kalori harcama oranları yürüdüğünüz hız oranına ve kilonuza göre artar veya azalır. Haftada 1 kilo vermek isteyen 90 kilo bir birey, her gün saate 6 km hızla 2 saat yürümelidir.

Yürüyerek Kilo Verilmesini Etkileyen Faktörler

  • Yukarıdaki varsayım yokuş yukarı yürüyenler için geçerli değildir. Yokuş yukarı yürüdüğünüzde yukarıda verdiğimiz kalori harcama oranları %4-20 oranında artış gösterir.
  • Kısacası yaptığınız yürüyüş sizi ne kadar çok zorlarsa harcayacağınız kalori bu oranda artacaktır.
  • Aşırı hızlı yürümek bazı kişilerde sağlık sorunlarından dolayı mümkün değildir. Fakat şunu unutmayın ne kadar yavaş yürüseniz de illaki kalori harcıyorsunuz. Bu açıdan hızlı yürüyemeyenler yedikleri besinlere dikkat ederek alacakları kalori miktarını azaltmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.